Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Internet drtí prodejce maloobchodu. Za poslední dva měsíce zmizelo v USA 60 tisíc pracovních míst

Internet drtí prodejce maloobchodu. Za poslední dva měsíce zmizelo v USA 60 tisíc pracovních míst

Zvýšený zájem o koupi zboží na internetu má v USA drtivý dopad na maloobchodní prodejce. V posledních dvou měsících kvůli fenoménu online nákupů přišlo o práci na šedesát tisíc lidí, což znamená nejstrmější pokles za posledních šest let.

To navíc zdaleka není konec propouštění. Podle odborníků lze totiž v příštích měsících očekávat další uzavírání obchodů. „Jde tu především o důsledek internetových nákupů a změn v nákupních zvyklostech spotřebitelů," říká Michael Niemira z poradenské společnosti The Retail Economist.

Prodej prostřednictvím internetu klade na obchodníka nižší nároky než tradiční kamenné obchody. Internetový prodejce může mít méně zaměstnanců, neutrácet peníze za reprezentativní prodejnu v atraktivní lokalitě nebo má menší byrokratické zatížení.

Podíl maloobchodního sektoru na celkovém počtu pracovních míst ve Spojených státech se snížil na aktuálních 10,9 procenta z 11,6 procenta v roce 2000. Spotřebitelské výdaje v USA nicméně rostou víceméně konstantním tempem od roku 2010, kdy se sektor otřepal z důsledků ekonomické krize.

Snižování stavů je však pouze jeden z problémů, s nimiž se americký maloobchod musí vypořádat. Podle aktuálních dat se totiž tamní mzda pracovníků v tomto odvětví loni zvýšila jen o 1.1 procenta, celostátní průměr však poskočil o 2.7 procenta. Inflace přitom v USA v loňském roce činila 2.1 procenta, takže reálné mzdy maloobchodníků klesly.

„Pro celý sektor maloobchodníků je čím dál tím těžší, aby se jim stabilně dařilo a aby vydělávali peníze,“ shrnuje Niemira.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744