Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Internetoví podnikatelé se chystají na apokalypsu. Proti zkáze se můžete i pojistit

Internetoví podnikatelé se chystají na apokalypsu. Proti zkáze se můžete i pojistit

Konec civilizace už není jen výsadou vyšinutých jedinců a filmu Šílený Max. Na „soudný den“ se chystají i američtí podnikatelé ze Sillicon Valley, kteří zbohatli zejména na internetových firmách. Píše se o tom v posledním vydání časopisu New Yorker. Řada z nich se podle magazínu obává, že rostoucí nerovnost ve společnosti přinese zkázu. Hromadí proto zlato, mince, konzervy a kupují půdu na odlehlých ostrovech, kde staví nezničitelné bunkry.

Šéf velmi úspěšné sociální sítě Reddit si dokonce nechal odoperovat oční vadu, protože měl dojem, že v případě pádu společnosti do chaosu bude velmi těžké získat obyčejné brýle. Internetový investor Marvin Liao zase začal hromadit munici a přihlásil se do kurzu lukostřelby, která se může v těžkých časech hodit.

Jeden z bývalých šéfů Facebooku Antonio Garcia Marquez investoval do vlastní bezpečnosti ještě mnohem víc peněz. Na nejmenovaném odlehlém ostrově koupil pět akrů půdy, kde buduje bunkr vybavený generátory a hromadou munice. Skutečným „guru“ mezi internetovou smetánkou, která se připravuje na apokalypsu, je spoluzakladatel sociální sítě LinkedIn Reid Hoffman. Ten nabízí zájemcům pojištění proti apokalypse.

Trend příprav na „soudný den“ přitom není úplně nový. Během kubánské krize v 60. letech, kdy se Sověti snažili propašovat na Kubu jaderné rakety, americký prezident John F. Kennedy vyzýval občany, aby si vybudovali protijaderné kryty. Obavy z konce civilizace postupně pominuly. Lehké vzepětí se pak objevilo opět v roce 1999, kdy se lidé obávali příchodu nového milénia, respektive roku 2000 a reakce počítačů, které podle skeptiků nebyly na nový formát data připraveny.

Je mimochodem paradoxní, že právě elita Silicon Valley tehdy přesvědčovala obyvatele, že technologie si s problémem dokážou poradit. Nyní se ovšem stávají součástí problému. „Naše zásobování potravinami se řídí GPS, logistikou a předpověďmi počasí. A tyto systémy jsou z velké části závislé na internetu,“ postěžoval si v článku amerického časopisu nejmenovaný šéf technologické firmy.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744