Interpol má nového šéfa z Jižní Koreje. Rusko neuspělo kvůli obavám z pronásledování oponentů | info.cz

Články odjinud

Interpol má nového šéfa z Jižní Koreje. Rusko neuspělo kvůli obavám z pronásledování oponentů

Novým šéfem Interpolu byl dnes na dva roky zvolen Jihokorejec Kim Čong-jang. Interpol to oznámil na svém twitterovém účtu. Kandidátem na post byl také Rus Alexandr Prokopčuk, vůči jehož nominaci se některé země vymezovaly. Obávaly se totiž, že by Moskva tento post zneužila k pronásledování oponentů

Kim Čong-jang působil jako úřadující šéf mezinárodní policejní organizace po rezignaci Číňana Meng Chung-weje, vyšetřovaného nyní ve své vlasti kvůli podezření z přijímání úplatků. Kim Čong-jang byl zvolen v tajném hlasování na dva roky, tedy na období do konce původního Mengova mandátu.

Ve svém prohlášení krátce po zvolení na twitteru napsal, že „svět dnes čelí bezprecedentním změnám, jež kladou vysoké nároky na zajištění bezpečnosti". „Potřebujeme jasnou vizi, musíme vystavět most do budoucnosti," uvedl Kim.

Jihokorejský prezident Mun Če-in sdělil, že je „velmi hrdý" na zvolení krajana do čela Interpolu. Poblahopřál Kimovi a připomenul, že je prvním Jihokorejcem, který bude stát v čele organizace. Jihokorejské ministerstvo zahraničí Kima označilo za „odborníka s vůdcovskými schopnostmi".

 Viceprezidentem pro americké země byl zvolen Argentinec Néstor Roncaglia. Mluvčí ruského ministerstva vnitra řekla, že Prokopčuk, který byl dosud viceprezidentem pro Evropu, si svou dosavadní pozici udrží.

Proti Prokopčukově kandidatuře na post prezidenta byli Evropané i Spojené státy, a to z obav, že Moskva situaci zneužije k pronásledování oponentů. Ukrajina a Litva pohrozily, že v případě Prokopčukova zvolení z Interpolu vystoupí. Moskva kritiku odmítla s tím, že jde o nepřijatelnou politizaci volby.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes řekl, že je škoda, že ruský kandidát nebyl zvolen. „Jestliže se ale podíváme nestranně na prohlášení učiněná před volbou, je jasné, že tam byl velký tlak," řekl Peskov. Dodal ale, že nemá informace, které by svědčily o nelegitimnosti volby.

Finančník a kritik Kremlu William Browder k volbě řekl, že „v temném světě převážil zdravý rozum". O vítězství hovořil Rus Michail Chodorkovskij, který strávil deset let v ruském vězení. „Kreml se pokusil prosadit svého člověka, muže, který pomáhal mnoho let úřadům pronásledovat oponenty," tweetoval Chodorkovskij.

Valné shromáždění Interpolu se koná tento týden v Dubaji. Kandidaturu Kim Čong-janga podporovaly Spojené státy. „Vyzýváme všechny národy a organizace, které jsou součástí Interpolu a které respektují právní stát, aby zvolily poctivého šéfa. Myslíme si, že to je případ pana Kima," uvedl před dnešní volbou americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

 Funkce prezidenta je v Interpolu spíše čestná, ale kandidatura šestapadesátiletého ruského generála přesto znepokojila kritiky Ruska, uvedla agentura AFP. Obávali se, že se Interpol pod Prokopčukovým vedením stane nástrojem Kremlu. Několik amerických senátorů tento týden vyzvalo delegáty členských zemí Interpolu, aby Prokopčukovu kandidaturu zamítli.

Česká republika je členskou zemí Interpolu a na valném shromáždění ji zastoupila vedoucí odboru mezinárodní policejní spolupráce Šárka Havránková. Česko podle Policejního prezídia nebude sdělovat, koho volilo. Prezídium pouze uvedlo, že výběru předchází konzultace s ministerstvem zahraničních věcí a vybranými zahraničními partnery.

Za skutečného vůdce Interpolu je považován jeho generální tajemník, jímž zůstává do příštího roku Němec Jürgen Stock.

Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov Kimovo zvolení považuje za vítězství. „Ruský kandidát byl odmítnut. Tato bitva je vyhrána!" tweetoval Avakov, který předtím tvrdil, že ruské vedení Interpolu by bylo „absurdní a odporovalo by duchu i cílům této organizace".

Interpol vznikl před 95 lety. Sídlí v Lyonu a má zajišťovat spolupráci v policejní oblasti mezi smluvními státy. Jak napsala agentura AP, kritici poukazují na to, že některé země, například Rusko, Turecko, Egypt, Írán nebo Čína, organizaci využívají k pronásledování politických oponentů, novinářů a dalších kritiků tamních režimů. Pravidla Interpolu zakazují zneužívat organizaci k politickým cílům.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud