Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Iráčané zvolili parlament, účast zaostala za očekáváním. Islámský stát o sobě dal vědět bombou

Iráčané zvolili parlament, účast zaostala za očekáváním. Islámský stát o sobě dal vědět bombou

V Iráku dnes skončily první parlamentní volby od porážky Islámského státu (IS) na iráckém území. Volební účast byla v hlasování bez jasného favorita podle předběžných odhadů navzdory očekáváním slabá. V závěru byl ohlášen bombový útok v severní části země poblíž města Kirkúk. Podle zdrojů agentury Reuters si vyžádal tři mrtvé, z toho dva byli voliči a jeden volební pozorovatel. Volební výsledky se podle agentury AFP dají očekávat nejdříve v úterý.

Za mírného favorita voleb je považován současný premiér Hajdar Abádí, kterého podle průzkumů podporují nejen šíité, ale i řada sunnitů. Na nového předsedu vlády čeká především úkol zahájit ekonomickou obnovu zničené země a zvládnout nejnovější napětí mezi Washingtonem a Teheránem, dvěma důležitými partnery Iráku.

Více než 8950 volebních místností se mělo otevřít v 7:00 místního času (6:00 SELČ). Podle médií a pozorovatelů ale otevíraly se zpožděním. Na více místech docházelo k výpadkům nově zavedeného elektronického hlasovacího systému.

Odhad vysoké volební účasti jako důsledek poklesu teroristických útoků v uplynulých měsících, se kterým počítala nezávislá agentura, jež volby monitorovala, se zřejmě nepotvrdí. K dnešnímu útoku se přihlásil IS, jeho stoupenci násilím před volbami vyhrožovali.

V některých částech země se volební účast do 12:00 místního času pohybovala jen mezi 20 a 30 procenty, informoval tamní média. V několika volebních lokálech v Bagdádu činila podle pozorovatele německé nadace Friedrich-Ebert Stiftung do raných odpoledních hodin pouze deset procent, uvedla agentura DPA. Ve druhém největším městě země Basře pak byla podle tamních úřadů v půli odpoledne na 19 procentech. Podle zdrojů agentury Reuters se celková účast mohla pohybovat kolem 30 procent.

K urnám bylo přizváno na 24 milionů oprávněných voličů, kteří měli rozhodnout o obsazení 329 křesel jednokomorového iráckého parlamentu. Před čtyřmi lety jich přišlo volit 62 procent.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek