Irácká armáda zaútočila na Islámský stát v Sýrii. Podruhé za čtrnáct dnů | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Irácká armáda zaútočila na Islámský stát v Sýrii. Podruhé za čtrnáct dnů

Irácká armáda zaútočila na Islámský stát v Sýrii. Podruhé za čtrnáct dnů

Irácké letectvo bombardovalo pozice radikálů z Islámského státu (IS) v Sýrii. Oznámil to dnes irácký premiér Hajdar Abádí. Jde o druhý irácký útok na pozice IS za čtrnáct dní.

V prohlášení Abádího úřadu se uvádí, že letectvo zaútočilo na místa využívaná velením IS jižně od vesnice Dušajša. Jde o pouštní oblast ve východní provincii Hasaká, kde proti IS bojuje arabsko-kurdská koalice.

Abádí minulý týden před novináři řekl, že irácká armáda bude pokračovat v útocích na IS mimo irácké území. V Iráku porážku této teroristické skupiny Abádí ohlásil loni v prosinci. Bojovníci IS se stáhli do západního Iráku, k syrské hranici.

Irácká armáda podnikla nálet na pozice IS v Sýrii také 19. dubna a o život při něm přišlo podle iráckých zdrojů 36 radikálů. Tehdy byly cílem pozice IS v provincii Dajr az-Zaur, jež leží jižně od Hasaky a rovněž sousedí s Irákem.

Jak upozornila agentura Reuters, Irák má dobré vztahy se spojenci syrské vlády, Íránem a Ruskem, stejně jako s koalicí, jíž velí USA a která stejně jako Írán a Rusko operuje v Sýrii.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.