Irácká vláda má v Islámském státu špehy. Říkají, kde zaútočí, Bagdád pak mlží o počtu obětí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Irácká vláda má v Islámském státu špehy. Říkají, kde zaútočí, Bagdád pak mlží o počtu obětí

Irácká vláda má v Islámském státu špehy. Říkají, kde zaútočí, Bagdád pak mlží o počtu obětí

Násilí v Iráku kleslo na nejnižší úroveň od svržení Saddáma Husajna v roce 2003. Islámský stát ztrácí své základní oblasti a bombové útoky pomáhají potlačovat informátoři a agenti. Někdy ale irácká armáda nechá džihádisty výbušniny odpálit, informoval o tom The Independent.

Irácký bezpečnostní úředník prohlásil, že důvod, proč se daří čím dál tím více předcházet potenciálním teroristickým útokům ISIS, je ten, že vláda částečně spolupracuje se členy ISIS. To umožňuje ještě před útokem zajistit evakuaci civilistů.

„Máme lidi, kteří spolupracují s ISIS a ti zase souhlasí s tím, že spolupracují s námi,“ uvedl ministr vnitra Qasim al-Araji v rozhovoru pro The Independent v Bagdádu a dodal: „ISIS to neví a my se ujišťujeme, že náš informátor není vystaven nebezpečí.“ Někdy bezpečnostní síly dokonce zaplatí za auto, které dopravuje bombu do Bagdádu a nechají ho vyhodit do vzduchu na místě, které teroristé ISIS zacílili. „Požádáme lidi, aby se přesunuli, a následně učiníme oficiální prohlášení s falešným počtem obětí,“ doplnil Qasim al-Araji.

ISIS značí známky poraženectví, protože ztrácí své poslední zbytky území. Vůdci už pravděpodobně uznali, že budou v Mosulu poraženi kvůli vojenské nadřazenosti svých nepřátel. Teroristé si teď proto budou připravovat spací úkryty spolu se zbraněmi, střelivem a potravinovými zásobami, aby mohli uchovat své zbývající síly a vykonat příležitostné útoky, aby ukázali, že jsou stále „naživu“.

Teroristická organizace Al-Káida v Iráku, předchůdce organizace ISIS, se dokázala zotavit z porážky právě tím, že mezi lety 2007 a 2012 úspěšně „zmizela“, a jakmile se změnily okolnosti, tak se znovu objevila. ISIS se tedy bude zřejmě snažit udělat to samé.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.