Články odjinud

Írán chystá tresty za prodej „neislámských“ plášťů. Hrozil by až roční zákaz činnosti

Írán chystá tresty za prodej „neislámských“ plášťů. Hrozil by až roční zákaz činnosti

Tvrdé tresty za prodej „neislámských“ plášťů pro ženy se chystá zavést Írán. Podle zpravodajské agentury ISNA bude obchodníkům hrozit roční zákaz činnosti - a stejně dlouho zůstanou uzavřené jejich obchody. Za neislámské jsou považovány především kabáty, které jsou vepředu otevřené a nemají knoflíky, upřesnil íránský svaz textilního průmyslu.

V Íránu musejí všechny ženy - a dívky od devíti let - podle islámských předpisů nosit šátek na hlavě a dlouhý široký plášť, aby na veřejnosti skryly vlasy a obrysy těla. „Hříšnicím“ hrozí zadržení mravnostní policií, v některých případech i trestní stíhání a vysoká pokuta.

Příslušné zákony a trestní opatření platí v Íránu už téměř 40 let, po celou tu dobu ale toho mnoho nezmohly, konstatovala tisková agentura DPA. Šátky se stále zmenšují a pláště zkracují a zužují - a od nedávna jsou i vpředu otevřené.

Navíc není jasné, jestli se obchodníci budou novými předpisy řídit. Otevřené pláště jsou mezi jejich zákaznicemi mimořádně žádané a přinášejí velký obrat. Kvůli finanční krizi v zemi je proto spíše nepravděpodobné, že se teď obchodníci kvůli islámským předpisům vzdají dobrých obchodů.

 

Články odjinud