Írán chystá tresty za prodej „neislámských“ plášťů. Hrozil by až roční zákaz činnosti | info.cz

Články odjinud

Írán chystá tresty za prodej „neislámských“ plášťů. Hrozil by až roční zákaz činnosti

Tvrdé tresty za prodej „neislámských“ plášťů pro ženy se chystá zavést Írán. Podle zpravodajské agentury ISNA bude obchodníkům hrozit roční zákaz činnosti - a stejně dlouho zůstanou uzavřené jejich obchody. Za neislámské jsou považovány především kabáty, které jsou vepředu otevřené a nemají knoflíky, upřesnil íránský svaz textilního průmyslu.

V Íránu musejí všechny ženy - a dívky od devíti let - podle islámských předpisů nosit šátek na hlavě a dlouhý široký plášť, aby na veřejnosti skryly vlasy a obrysy těla. „Hříšnicím“ hrozí zadržení mravnostní policií, v některých případech i trestní stíhání a vysoká pokuta.

Příslušné zákony a trestní opatření platí v Íránu už téměř 40 let, po celou tu dobu ale toho mnoho nezmohly, konstatovala tisková agentura DPA. Šátky se stále zmenšují a pláště zkracují a zužují - a od nedávna jsou i vpředu otevřené.

Navíc není jasné, jestli se obchodníci budou novými předpisy řídit. Otevřené pláště jsou mezi jejich zákaznicemi mimořádně žádané a přinášejí velký obrat. Kvůli finanční krizi v zemi je proto spíše nepravděpodobné, že se teď obchodníci kvůli islámským předpisům vzdají dobrých obchodů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud