Írán nepřistoupí na žádné změny jaderné dohody, nechce omezit svůj vliv na Blízkém východě | info.cz

Články odjinud

Írán nepřistoupí na žádné změny jaderné dohody, nechce omezit svůj vliv na Blízkém východě

Írán nebude akceptovat žádné změny stávající jaderné dohody, které nyní připravují její západní signatáři s cílem přimět amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby od dohody neodstoupil. Dnes to řekl poradce íránského duchovního vůdce Alí Akbar Velájatí.

Írán dohodu uzavřel v roce 2015 se šesti mocnostmi, mezi nimiž byly vedle USA také Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko. Cílem dohody bylo pozastavit íránský jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí. V USA se uvolnění sankcí schvaluje každých 120 dní. Zda Spojené státy obnoví zmírnění hospodářských sankcí vůči Íránu Trump tentokrát musí rozhodnout do 12. května. Americký prezident však opakovaně pohrozil, že dohodu vypoví.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý oznámil, že s americkým prezidentem jednal o možnosti nové dohody. Macron navrhuje změny, podle níž by se kromě jadernému programu dohoda vztahovala také na íránský balistický program a vytvořila příznivé podmínky pro omezení role Íránu v Jemenu, Sýrii, Iráku a Libanonu, píše Reuters.

Velájatí ale možnost, že Írán omezí svůj vliv na Blízkém východě, jak si přejí Spojené státy a EU, rezolutně odmítl. "Je to náš region. Jsme ve své oblasti a je to legitimní," řekl.

„Írán nebude akceptovat žádnou změnu současné jaderné dohody,“ řekl zároveň Velájatí, který je poradcem íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího. „Pokud Trump od dohody odstoupí, Írán zcela jistě učiní totéž. Írán nebude akceptovat jadernou dohodu, která pro nás nemá žádné výhody,“ dodal.

Íránská jaderná agentura v minulosti oznámila, že v případě zrušení jaderné dohody je Írán schopen docílit 20procentního obohacení uranu do dvou dnů, což mnohonásobně přesahuje úroveň potřebnou k energetickému využití. Z této úrovně by byl poměrně rychle schopen získat uran obohacený ke zbrojnímu využití, tedy přes 90 procent.

Současné restrikce omezující íránský jaderný program budou postupně od roku 2025 uvolňovány. V případě, že Trump dohodu vypoví, mohl by tak Írán obnovit své jaderné schopnosti výrazně dříve.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) nicméně v minulosti opakovaně potvrdila, že Írán jadernou dohodu neporušuje.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud