Írán potvrdil, že při nedělním útoku v Sýrii zemřelo sedm Íránců. Útok připisuje Izraeli | info.cz

Články odjinud

Írán potvrdil, že při nedělním útoku v Sýrii zemřelo sedm Íránců. Útok připisuje Izraeli

Při nedělním náletu na syrskou leteckou základnu, na níž působí také Íránci, přišlo o život sedm členů íránského personálu. Informovala o tom dnes íránská agentura Tasním. Jde téměř o dvojnásobek původní bilance, podle níž byli mezi 14 oběťmi čtyři Íránci. Útok se připisuje Izraeli, který to oficiálně nepotvrdil, ani nepopřel, ale netají se tím, že si nepřeje, aby v blízkosti jeho území operovala íránská armáda. Podle agentury Tasním byla těla sedmi Íránců přepravena k pohřbení do Íránu.

Poradce íránského duchovního vůdce Alí Akbar Velájatí dnes po příletu do Damašku řekl, že „tento izraelský zločin nezůstane bez odpovědi“.

Ruské ministerstvo zahraničí si předvolalo izraelského velvyslance v Moskvě ke konzultacím. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil útok u Homsu za „nebezpečný vývoj“ a mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov za "důvod k obavám" Ruska. Izraelské ministerstvo zahraničí k předvolání velvyslance sdělilo, že Izrael a Rusko konzultují průběžně.

Írán je stejně jako Rusko spojencem režimu v Damašku. V Sýrii má své vojáky a podle agentury Reuters Írán přišel za syrské války o více než 1000 lidí, mezi nimiž byli i členové elitní revoluční gardy.

Izraelský tisk napsal, že Izrael o útoku na základnu u Homsu, kterou Íránci využívali zřejmě k přípravě operací prováděných bezpilotními letadly, řekl předem Washingtonu, ale nikoli Moskvě.

Podle deníku Haarec jsou všechny složky izraelských bezpečnostních sil pro rozhodný krok, který má zabránit posilování íránské přítomnosti v Sýrii.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud