Články odjinud

Írán se chystá navyšovat své kapacity obohaceného uranu, dnes to oznámí MAAE

Írán se chystá navyšovat své kapacity obohaceného uranu, dnes to oznámí MAAE

Írán dnes oznámí MAAE, že zahájí proces navyšování své kapacity obohaceného uranu. Řel to mluvčí íránské organizace pro atomovou energie. Nejvyšší duchovní ajatolláh Chameneí už včera pohrozil, že v případě jakéhokoli útoku Teherán odpoví mnohanásobnou silou a že balistický program je pro zemi klíčový.

V dopise, který bude předán Mezinárodní agentuře pro atomovou energii, Írán oznámí, že proces navyšování kapacity na výrobu hexafluoridu uranu (UF6) bude zahájen v úterý, řekl Kamálvandí.

Mluvčí dodal, že Írán má kapacitu na urychlení výroby centrifug, které jsou používány při obohacování uranu. Hexafluorid uranu je zapotřebí k činnosti odstředivek.

Obchod s ÍránemObchod s Íránemautor: Info.cz

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v pondělí řekl, že nařídil přípravy na navyšování kapacity obohacování uranu v případě, že se rozpadne jaderná dohoda se světovými mocnostmi poté, co Spojené státy minulý měsíc oznámily, že od dohody odstupují.

"Vůdce (Chameneí) měl na mysli, že bychom měli urychlit určitý proces... související s naší kapacitou práce na jaderném programu, abychom v případě potřeby rychleji pokročili dopředu," řekl Kamálvandí.

Jaderná dohoda umožnila zmírnění protiíránských sankcí výměnou za ústupky Íránu v jeho jaderném programu, který byl podle obav Západu zaměřen vojensky. Americký prezident Donald Trump dohodu dlouhodobě kritizoval a mimo jiné poukazoval na to, že se nevztahuje na íránský balistický program. Ostatní signatáři dohody (Británie, Francie, Rusko, Čína, Německo, EU) chtějí ujednání z roku 2015 nadále dodržovat, ale jsou znepokojeny íránským programem balistických raket a vlivem Teheránu na Blízkém východě.

 

Články odjinud