Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Írán zbrojí na boj s vojenskými mocnostmi. Ukázal novou stíhačku a chystá se posílit armádu

Írán zbrojí na boj s vojenskými mocnostmi. Ukázal novou stíhačku a chystá se posílit armádu

Írán se nestal terčem amerického útoku v důsledku své síly, a proto hodlá do budoucna svou armádu ještě posílit. V projevu u příležitosti íránského národního dne obrany to dnes řekl íránský prezident Hasan Rúhání. Dodal přitom, že Spojené státy se za současné administrativy prezidenta Donalda Trumpa izolovaly od svých spojenců. Islámská republika dnes také představila novou íránskou stíhačku, napsala agentura Reuters.

„Měli bychom se připravit na boj s vojenskými mocnostmi, které chtějí převzít kontrolu nad naším územím a zdroji... Proč na nás Spojené státy neútočí? Protože si uvědomují naši sílu a ví, jaké by to mělo následky,“ uvedl Rúhání v projevu.

Podobně se minulý týden vyjádřil také íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí, který řekl, že se USA vyhnou střetu s Íránem, jelikož si uvědomují jeho vojenskou sílu. Chameneí rovněž odmítl nabídku prezidenta Trumpa, že je ochoten s Teheránem bezpodmínečně jednat o možnosti nové jaderné dohody. „Pokud se chtějí setkat, je to v pořádku, pokud ne, je mi to jedno,“ řekl ale později Trump.

INFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východěINFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východěautor: info.cz

Vztahy mezi Washingtonem a Teheránem se ještě více vyostřily, když Trump v květnu oznámil, že Spojené státy odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Na jejím základě se Teherán v roce 2015 zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení části sankcí. Začátkem měsíce pak USA proti Íránu zavedly nové sankce a další vlna sankcí se očekává už na podzim.

Trump dohodu z roku 2015 opakovaně kritizoval s tím, že se nevztahovala na íránský balistický program a zapojení Íránu do válek v Sýrii a v Jemenu.

Rúhání americké sankce proti Íránu přirovnal k americké obchodní válce s Čínou a k novým americkým clům na některé zboží z Turecka a zemí EU. „Nejsme jediní, kdo nevěří Americe. V současnosti jim nevěří ani Evropa a Čína,“ řekl Rúhání. Zdůraznil přitom, že k USA ztrácejí důvěru i jejich spojenci jako je Kanada.

Rúhání už se dnes také zúčastnil vojenské přehlídky, při které se konal přelet nových íránských stíhaček s názvem Kousar. Ty mohou podle Reuters nést různé zbraně a sloužit při krátkých misích.

Írán vyslal tisíce svých vojáků i zbraně do Sýrie na pomoc prezidentovi Bašáru Asadovi. Při leteckých operacích se však Teherán, který nemá silné letectvo, spoléhá spíše na dalšího spojence Damašku, kterým je Rusko. Teherán podle agentury Reuters zatím disponoval především zastaralými americkými bojovými letouny, z dob před íránskou islámskou revolucí v roce 1979 a ruskými stroji; letounů domácí výroby měl pouze několik desítek.

V roce 2013 Teherán představil bojový letoun známý jako Káhir-313 (Vítězný 313). Někteří experti schopnost stroje zpochybňovali.

Íránské balistické raketyÍránské balistické raketyautor: Info.cz

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1