Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Íránci umírají pro Asada. V Sýrii jich už padlo přes tisíc

Íránci umírají pro Asada. V Sýrii jich už padlo přes tisíc

Podle agentury Reuters se jedná o výrazný nárůst. Ještě v srpnu Írán přiznával 400 svých mrtvých.

Írán začal své vojáky a poradce do Sýrie vysílat na začátku konfliktu, který začal v roce 2011. Šíitská země stojí za Bašárem Asadem a režimem v Damašku, který je v rukou šíitské sekty alávitů.

I když do Sýrie odchází mnoho Íránců, Teherán pro boj získává i cizince, hlavně Afghánce a Pákistánce. Polovina obětí, které Írán ohlásil v srpnu, byli Afghánci.

Mohammadalí Šahídí Mahallatí, který stojí v čele nadace, jež pomáhá příbuzným obětí syrských bojů, řekl, že počet „íránských mučedníků přesáhl 1000“. Írán vyslané bojovníky a vojáky označuje za „obránce svatyně“, protože poblíž Damašku je mešita Sajjidy Zajnab, která stojí na místě, kde byla podle pověsti pohřbena vnučka proroka Mohameda.

Podle Reuters mezi Íránci zapojení Íránu do bojů v Sýrii nemělo zpočátku velkou podporu, ale nyní se stále více lidí v Íránu kloní k názoru, že sunnitský Islámský stát, který působí v Sýrii, je hrozbou i pro Írán. Do boje se údajně hlásí takové množství dobrovolníků, které Teherán do Sýrie ani poslat nemůže.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1