Íránci z tankeru sundávali minu, tvrdí USA. Ukázaly video, které může být rozbuškou konfliktu, podívejte se | info.cz

Články odjinud

Íránci z tankeru sundávali minu, tvrdí USA. Ukázaly video, které může být rozbuškou konfliktu, podívejte se

Z útoku na tankery na důležité trase Ománským zálivem obvinily Spojené státy Írán. Washington je první, kdo ve stávající napjaté situaci ukázal prstem na konkrétního viníka. Roli Teheránu má dokládat video zveřejněné Američany. Na leteckých snímcích je podle nich vidět plavidlo íránských Revolučních gard, jehož posádka odstraňuje z japonského tankeru nevybuchlou minu. Írán toto obvinění odmítá a mluví o americké snaze rozdmýchat konflikt. Podívejte se na video a fotografie níže.

Dvojici tankerů někdo napadl ve čtvrtek ráno, podrobněji jsme o tom psali zde. Jednalo se o plavidla norské a japonské společnosti, která skrze Hormuzský průliv a Ománský záliv mířila do Asie. K akci se nikdo nepřihlásil.

Američané opírají své obvinění Íránu o toto video:

K obvinění na adresu Teheránu se po USA přidala Saúdská Arábie coby americký spojenec v oblasti a úhlavní nepřítel Íránců a také Velká Británie. Američané oznámili, že budou bránit své zájmy v oblasti a svobodu plavby. Do oblasti vysílají torpédoborec.

Incident nadále obestírají nejasnosti. Mnozí poukazují na to, že není zřejmé, co by Írán touto akcí získal. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf mluví o „sabotážní diplomacií“ bez důkazů. Íránští diplomaté působící při OSN uvedli, že země je připravená hrát konstruktivní roli a mírovou roli.

Jedná se o druhý podobný incident v oblasti za poslední dobu, který zvyšuje obavy z eskalace napětí. To by mělo globální dopady, protože Hormuzský průliv je strategickou námořní cestou, kterou proudí zhruba pětina produkce ropy. Trhy na jakékoli dění v oblasti citlivě reagují.

Infografika: Hormuzský průliv

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud