Články odjinud

Íránské milice ukazují Američanům v Sýrii svaly. Spojenecký úder na Asada jim dodal na chuti

Íránské milice ukazují Američanům v Sýrii svaly. Spojenecký úder na Asada jim dodal na chuti

Po nedávném útoku Spojených států, Velké Británie a Francie na vybrané cíle syrského režimu by se měli mít američtí vojáci na Blízkém východě na pozoru. Spojenecký úder totiž rozlítil šíitské milice podporované Íránem, které dlouhodobě udržují protiamerický tón. Letecký zásah, který byl reakcí na útok v Dúmě, kde podle Západu zabíjely chemické zbraně, jim však nahnal další vítr do plachet. Milice varují, že svou pozornost nyní zaměří na americké pozemní jednotky, upozorňuje v textu web Foreign Policy.

Západní velitelé armád a nezávislí analytici dlouhodobě upozorňují na to, že je jen otázkou času, než se americké síly v Sýrii stanou vojenským cílem íránských milic. Úder ze 14. dubna, který spojenecké síly v odvetě za chemický útok v Dúmě namířily proti objektům syrského režimu spojovaným s chemickým provozem, by však mohl útoky proti americkým pozemním silám v Sýrii urychlit.

V zemi zmítané válkou dodnes zůstávají asi dva tisíce amerických vojáků, kteří zde podle lednových slov tehdejšího ministra zahraničí Rexe Tillersona mají působit jako pojistka proti návratu samozvaného Islámského státu a také jako protiváha vládě a jednotkám Bašára Asada. Boje s fanatiky z IS sice odezněly, američtí vojáci však brzy můžou čelit nové výzvě. 

Odhodlání zaútočit proti americkým jednotkám v Sýrii projevila například Bakirova brigáda – jedna ze syrských šíitských milic podporovaných Íránem. „My z vedení Bakirovy brigády oznamujeme dobré zprávy o zahájení vojenských operací a džihádu proti americkým okupantům a všem, kteří jsou k nim v Sýrii připojeni,“ stojí ve facebookovém příspěvku skupiny z počátku dubna, tedy ještě před leteckým úderem spojenců.

Podle vojenského analytika istanbulského think-tanku Omran Center for Strategic Studies Nawara Olivera je prohlášení Bakirovy brigády „velká věc“. „Oznámení není vtip. Nakonec bychom skutečně mohli být svědky nějaké jejich akce,“ říká Oliver podle serveru Foreign Policy. Redakce zároveň s odkazem na experta připomíná, že se jedná tak trochu o akci na vlastní pěst, protože džihád obecně musí vyhlásit vyšší islámské autority.  

První vojenská akce pro-íránských milic přitom přišla záhy po leteckém úderu spojenců. Jen pár hodin po útoku na Asadovy „chemické“ objekty se podle výše zmíněného serveru stovky šíitských bojovníků podporovaných Íránem shlukly kolem americké letecké základny západně od Bagdádu a náznakem ji obklíčily. Podle libanonských médií tak porušily rozkazy vlastních velitelů ve městě. Americké síly incident nepotvrdily ani nevyvrátily – jen vzkázaly, že si „koaliční síly zachovávají právo bránit sebe i své irácké partnery před jakoukoliv hrozbou“.

Jak tvrdí výzkumný pracovník Chatham House Renad Mansúr, který měl možnost mluvit se členy íránských milic v sousedním Iráku, tyto skupiny „dávají jasně najevo, že jsou Američané jejich nepřátelé“. „Pokud se rozhoří konflikt mezi USA a Íránem, tito muži jsou hybnou silou na zemi,“ varuje Mansúr. Vztahy mezi Spojenými státy a Íránem přitom v současnosti zažívají horské chvíle.

Donald Trump totiž opakovaně hrozí, že vypoví složitě dojednávanou jadernou dohodu z roku 2015, která omezuje sankce vůči Teheránu výměnou za zpomalení tempa při budování jaderného programu země. Podle Trumpa má dohoda, která je označovaná za úspěch jeho předchůdce Baracka Obamy, velké nedostatky. Už v polovině května by přitom americký prezident měl rozhodnout, zda prodloužení mírnějších sankcí odmítne – zatím mnohé nasvědčuje tomu, že to udělá.

Před takovým krokem ale varuje Teherán. Jak včera pohrozil íránský prezident Hasan Rúhání, pokud USA dohodu vypoví nebo zásadně upraví, íránská jaderná agentura je podle nej připravena reagovat nepředvídatelně.

Američtí vojáci na Blízkém východě jsou podle odborníka z katarského Brookings Doha Center Randži Aláldina v nebezpečí tím víc, že konflikt v Sýrii pomalu ustává. „Čím víc konflikt utichá a povstání proti Asadovi mizí, tím víc to podněcuje Írán a jeho zástupce k tomu, aby vyvolali vojenskou konfrontaci s USA,“ analyzuje situaci podle Foreign Policy.

„USA je mohou přemoct a způsobit jim těžké škody ze vzduchu, dva tisíce amerických vojáků ale nejsou pro desítky tisíc stoupenců, které má Írán k dispozici, žádným soupeřem,“ dodává Alaldin.

Nebezpečí, které číhá na americké pozemní jednotky, si je zřejmě vědom i americký prezident Donald Trump. Koncem března, ještě před spojeneckým úderem, se nechal slyšet, že si přeje brzké stažení vojáků v Sýrii. Šéf Bílého domu navíc nařídil ministerstvu zahraničí zmrazit víc než 200 milionů dolarů určených na stabilizaci Sýrie do té doby, než americká administrativa vyhodnotí, jakou úlohu či cíle aktuálně mají Spojené státy v syrském konfliktu.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818