Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Íránské milice ukazují Američanům v Sýrii svaly. Spojenecký úder na Asada jim dodal na chuti

Íránské milice ukazují Američanům v Sýrii svaly. Spojenecký úder na Asada jim dodal na chuti

Po nedávném útoku Spojených států, Velké Británie a Francie na vybrané cíle syrského režimu by se měli mít američtí vojáci na Blízkém východě na pozoru. Spojenecký úder totiž rozlítil šíitské milice podporované Íránem, které dlouhodobě udržují protiamerický tón. Letecký zásah, který byl reakcí na útok v Dúmě, kde podle Západu zabíjely chemické zbraně, jim však nahnal další vítr do plachet. Milice varují, že svou pozornost nyní zaměří na americké pozemní jednotky, upozorňuje v textu web Foreign Policy.

Západní velitelé armád a nezávislí analytici dlouhodobě upozorňují na to, že je jen otázkou času, než se americké síly v Sýrii stanou vojenským cílem íránských milic. Úder ze 14. dubna, který spojenecké síly v odvetě za chemický útok v Dúmě namířily proti objektům syrského režimu spojovaným s chemickým provozem, by však mohl útoky proti americkým pozemním silám v Sýrii urychlit.

V zemi zmítané válkou dodnes zůstávají asi dva tisíce amerických vojáků, kteří zde podle lednových slov tehdejšího ministra zahraničí Rexe Tillersona mají působit jako pojistka proti návratu samozvaného Islámského státu a také jako protiváha vládě a jednotkám Bašára Asada. Boje s fanatiky z IS sice odezněly, američtí vojáci však brzy můžou čelit nové výzvě. 

Odhodlání zaútočit proti americkým jednotkám v Sýrii projevila například Bakirova brigáda – jedna ze syrských šíitských milic podporovaných Íránem. „My z vedení Bakirovy brigády oznamujeme dobré zprávy o zahájení vojenských operací a džihádu proti americkým okupantům a všem, kteří jsou k nim v Sýrii připojeni,“ stojí ve facebookovém příspěvku skupiny z počátku dubna, tedy ještě před leteckým úderem spojenců.

Podle vojenského analytika istanbulského think-tanku Omran Center for Strategic Studies Nawara Olivera je prohlášení Bakirovy brigády „velká věc“. „Oznámení není vtip. Nakonec bychom skutečně mohli být svědky nějaké jejich akce,“ říká Oliver podle serveru Foreign Policy. Redakce zároveň s odkazem na experta připomíná, že se jedná tak trochu o akci na vlastní pěst, protože džihád obecně musí vyhlásit vyšší islámské autority.  

První vojenská akce pro-íránských milic přitom přišla záhy po leteckém úderu spojenců. Jen pár hodin po útoku na Asadovy „chemické“ objekty se podle výše zmíněného serveru stovky šíitských bojovníků podporovaných Íránem shlukly kolem americké letecké základny západně od Bagdádu a náznakem ji obklíčily. Podle libanonských médií tak porušily rozkazy vlastních velitelů ve městě. Americké síly incident nepotvrdily ani nevyvrátily – jen vzkázaly, že si „koaliční síly zachovávají právo bránit sebe i své irácké partnery před jakoukoliv hrozbou“.

Jak tvrdí výzkumný pracovník Chatham House Renad Mansúr, který měl možnost mluvit se členy íránských milic v sousedním Iráku, tyto skupiny „dávají jasně najevo, že jsou Američané jejich nepřátelé“. „Pokud se rozhoří konflikt mezi USA a Íránem, tito muži jsou hybnou silou na zemi,“ varuje Mansúr. Vztahy mezi Spojenými státy a Íránem přitom v současnosti zažívají horské chvíle.

Donald Trump totiž opakovaně hrozí, že vypoví složitě dojednávanou jadernou dohodu z roku 2015, která omezuje sankce vůči Teheránu výměnou za zpomalení tempa při budování jaderného programu země. Podle Trumpa má dohoda, která je označovaná za úspěch jeho předchůdce Baracka Obamy, velké nedostatky. Už v polovině května by přitom americký prezident měl rozhodnout, zda prodloužení mírnějších sankcí odmítne – zatím mnohé nasvědčuje tomu, že to udělá.

Před takovým krokem ale varuje Teherán. Jak včera pohrozil íránský prezident Hasan Rúhání, pokud USA dohodu vypoví nebo zásadně upraví, íránská jaderná agentura je podle nej připravena reagovat nepředvídatelně.

Američtí vojáci na Blízkém východě jsou podle odborníka z katarského Brookings Doha Center Randži Aláldina v nebezpečí tím víc, že konflikt v Sýrii pomalu ustává. „Čím víc konflikt utichá a povstání proti Asadovi mizí, tím víc to podněcuje Írán a jeho zástupce k tomu, aby vyvolali vojenskou konfrontaci s USA,“ analyzuje situaci podle Foreign Policy.

„USA je mohou přemoct a způsobit jim těžké škody ze vzduchu, dva tisíce amerických vojáků ale nejsou pro desítky tisíc stoupenců, které má Írán k dispozici, žádným soupeřem,“ dodává Alaldin.

Nebezpečí, které číhá na americké pozemní jednotky, si je zřejmě vědom i americký prezident Donald Trump. Koncem března, ještě před spojeneckým úderem, se nechal slyšet, že si přeje brzké stažení vojáků v Sýrii. Šéf Bílého domu navíc nařídil ministerstvu zahraničí zmrazit víc než 200 milionů dolarů určených na stabilizaci Sýrie do té doby, než americká administrativa vyhodnotí, jakou úlohu či cíle aktuálně mají Spojené státy v syrském konfliktu.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1