Články odjinud

Íránský ministr jednal se šéfkou unijní diplomacie. Schůzku si pochvaloval jako konstruktivní

Íránský ministr jednal se šéfkou unijní diplomacie. Schůzku si pochvaloval jako konstruktivní

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf po dnešním jednání se šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou řekl, že šlo o dobrou a konstruktivní schůzku. S odvoláním na íránskou agenturu Tasnim o tom informovala agentura Reuters. Rozhovory Íránu s evropskými představiteli o záchraně jaderné dohody po odstoupení Spojených států mají pokračovat i v následujících dvou týdnech.

Schůzka Zarífa s Mogheriniovou představovala přípravu na dnešní rozsáhlejší večerní rokování za účasti ministrů zahraničí Francie, Británie a Německa. Zástupci Evropy se pokoušejí přesvědčit Teherán, aby principy dohody o omezení íránského jaderného programu označované zkratkou JCPOA respektoval i po kroku Washingtonu z minulého týdne. Americký prezident Donald Trump oznámil, že USA od úmluvy odstoupí a na Írán uvalí tvrdé hospodářské sankce.

„Schůzka s paní Mogheriniovou byla dobrá a konstruktivní. Jsme na správně cestě,“ řekl dnes novinářům v Bruselu Zaríf s tím, že s trojicí evropských zemí se bude jednat i v příštích dvou týdnech. Podle agentury Tasnim íránský ministr zahraničí vyjádřil přesvědčení, že rozhovory směřují k ochraně zájmů zbývajících signatářů JCPOA, zejména Íránu.

Dohodu v roce 2015 podepsali také Rusko a Čína, jejichž metropole Zaríf navštívil v uplynulých dnech. Obě země rovněž stojí o respektování JCPOA. Na jejím základě signatářské země odvolaly ekonomické sankce vůči Íránu výměnou za to, že islámská republika výrazně zpomalila svůj jaderný program.

 

Články odjinud