Íránský ministr jednal se šéfkou unijní diplomacie. Schůzku si pochvaloval jako konstruktivní | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Íránský ministr jednal se šéfkou unijní diplomacie. Schůzku si pochvaloval jako konstruktivní

Íránský ministr jednal se šéfkou unijní diplomacie. Schůzku si pochvaloval jako konstruktivní

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf po dnešním jednání se šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou řekl, že šlo o dobrou a konstruktivní schůzku. S odvoláním na íránskou agenturu Tasnim o tom informovala agentura Reuters. Rozhovory Íránu s evropskými představiteli o záchraně jaderné dohody po odstoupení Spojených států mají pokračovat i v následujících dvou týdnech.

Schůzka Zarífa s Mogheriniovou představovala přípravu na dnešní rozsáhlejší večerní rokování za účasti ministrů zahraničí Francie, Británie a Německa. Zástupci Evropy se pokoušejí přesvědčit Teherán, aby principy dohody o omezení íránského jaderného programu označované zkratkou JCPOA respektoval i po kroku Washingtonu z minulého týdne. Americký prezident Donald Trump oznámil, že USA od úmluvy odstoupí a na Írán uvalí tvrdé hospodářské sankce.

„Schůzka s paní Mogheriniovou byla dobrá a konstruktivní. Jsme na správně cestě,“ řekl dnes novinářům v Bruselu Zaríf s tím, že s trojicí evropských zemí se bude jednat i v příštích dvou týdnech. Podle agentury Tasnim íránský ministr zahraničí vyjádřil přesvědčení, že rozhovory směřují k ochraně zájmů zbývajících signatářů JCPOA, zejména Íránu.

Dohodu v roce 2015 podepsali také Rusko a Čína, jejichž metropole Zaríf navštívil v uplynulých dnech. Obě země rovněž stojí o respektování JCPOA. Na jejím základě signatářské země odvolaly ekonomické sankce vůči Íránu výměnou za to, že islámská republika výrazně zpomalila svůj jaderný program.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.