Íránský šéfdiplomat vyslal Trumpovi jasný vzkaz: Na jednání zapomeňte! | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Íránský šéfdiplomat vyslal Trumpovi jasný vzkaz: Na jednání zapomeňte!

Íránský šéfdiplomat vyslal Trumpovi jasný vzkaz: Na jednání zapomeňte!

Íránský ministr zahraniční Mohammad Džavád Zaríf vyloučil schůzku mezi zástupci své země a zástupci Spojených států. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Washington obnovuje protiíránské sankce po svém odstoupení od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu. Prezident Donald Trump ale v červenci řekl, že je připraven jednat s íránským prezidentem Hasanem Rúháním kdykoli a bez podmínek. Ten považuje tyto protichůdné snahy za nesmyslné.

Zaríf se dnes vyjádřil k případnému setkání s šéfem americké diplomacie Mikem Pompem na okraj příštího zasedání Valného shromáždění OSN. "Ne, taková schůzka nebude," poznamenal Zaríf, jehož citovala íránská agentura Tasním. Na zasedání bude Trump i Rúhání.

"Američané nejsou čestní a nové sankce neumožňují žádný druh jednání," řekl Zaríf.

Spojené státy a Írán neudržují diplomatické vztahy od 80. let. Zaríf ale v minulých letech několikrát jednal s bývalým ministrem zahraničí USA Johnem Kerrym, když se řešila dohoda o íránském jaderném programu.

Kromě Spojených států ji s Íránem uzavřely Francie, Německo, Británie, Čína, Rusko a Evropská unie. Výměnou za pozastavení íránského jaderného programu byly proti Íránu zrušeny mezinárodní sankce. Trump tuto dohodu kritizoval od své kampaně jako špatnou a v květnu oznámil, že od ní USA odstupují.

Infografika: Dohoda s Íránem

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.