Íránský vůdce obvinil USA: štvete muslimy proti muslimům, chcete další regionální krizi | info.cz

Články odjinud

Íránský vůdce obvinil USA: štvete muslimy proti muslimům, chcete další regionální krizi

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes obvinil Spojené státy ze snahy rozšiřovat regionální krizi v oblasti Perského zálivu. Američané podle něj povzbuzují Saúdskou Arábii, aby se stavěla proti Íránu, informovala dnes íránská státní televize.

"Jedním ze způsobů, jak čelit Íránu, je provokovat nezkušené vládce v regionu. Američané se pokoušejí provokovat Saúdskou Arábii proti Teheránu. Jejich cílem je vytvořit další regionální krizi. Vést muslimy k tomu, aby bojovali proti muslimům," řekl Chameneí, kterého citovala agentura Reuters.

Fakticky nejmocnější muž v hierarchii islámské republiky se tak vyjádřil den poté, co americký ministr zahraničí Mike Pompeo během nedělní návštěvy Saúdské Arábie řekl, že to je Írán, kdo destabilizuje celý region Blízkého východu.

Saúdská Arábie viní Írán z podněcování krizových situací v oblasti, zejména v Jemenu, kde se Teherán postavil na stranu povstalců a Rijád na stranu mezinárodně uznávaného prezidenta.

Mezi Spojenými státy a Íránem pokračuje největší svár kolem dohody o íránském jaderném programu, kterou s Teheránem uzavřely světové mocnosti (USA, EU, Rusko, Čína, Německo, Británie a Francie) v roce 2015, ještě za předchozího prezidenta Baracka Obamy. Současný prezident Donald Trump ji kritizuje a zvažuje za USA její vypovězení, navzdory nesouhlasu ostatních signatářů. Změnit názor je ochoten jen v případě, že dohoda bude změněna. Na to ale Teherán odmítá přistoupit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud