Islamisté loni v Evropě povraždili 135 lidí. Přišla s nimi „nevídaná forma teroru“ | info.cz

Články odjinud

Islamisté loni v Evropě povraždili 135 lidí. Přišla s nimi „nevídaná forma teroru“

Při teroristických útocích loni přišlo v Evropské unii o život 142 lidí a dalších 379 bylo zraněno. Vyplývá to z nově zveřejněné zprávy evropského policejního úřadu Europol. Podle statistik si nejvíce mrtvých vyžádaly útoky islámských radikálů, při kterých zahynulo 135 lidí. Pro srovnání, v roce 2015 zabili džihádisté v EU 150 lidí, celkově pak terorismus v EU stál život 151 lidí. V roce 2014 si terorismus v unii vyžádal čtyři mrtvé.

Ředitel unijní policejní organizace Rob Wainwright k aktuální statistice uvedl, že Evropa po roce 2015 zažila další „nevídanou formu džihádistického teroru“. Loni islámští radikálové v EU provedli 13 útoků, o rok dříve to bylo 17 teroristických činů. To je citelný nárůst proti roku 2014, kdy Europol zaznamenal čtyři teroristické útoky související s islámem, při kterých zahynuli čtyři lidé.

Ve zprávě Europolu věnované terorismu, která byla zveřejněná v Haagu, se rovněž uvádí, že islamisté spáchali celkem 13 útoků. U šesti z nich bylo potvrzeno přímé spojení s teroristickou organizací Islámský stát (IS).

Vyšetřovatelé podle dokumentu zadrželi rekordní počet kolem 700 podezřelých osob, nicméně konec terorismu není na dohled. Europol v této souvislosti upozorňuje, že nebezpečí hrozí především od jednotlivců, zejména od bojovníků IS vracejících se domů ze Sýrie. Stále častěji islamisté k útokům také využívají ženy a děti.

Zátahy proti teroristům se loni uskutečnily v 17 unijních zemích. Dva lidé byli zadrženi také v České republice, jeden v souvislosti s islámským terorismem a jeden kvůli levicovému radikalismu. Europol dvojici lidí zadržených v Česku neupřesnil, v té době byl ale zadržen Čech Jan Silovský, který se chtěl přidat v Sýrii k IS, za což mu soud letos uložil šest let vězení.

Život teroristů je nudný a zpackaný. Radikalizuje je pád na společenské dno, tvrdí expert autor: INFO.cz

Český případ levicového extremismu by mohl souviset se zadržením ruského studenta Igora Ševcova, který podle obžaloby házel na dům ministra obrany Martina Stropnického zápalné lahve. Soud Ševcova viny zprostil a nařídil jeho vyhoštění, které však odvolací soud zrušil.

V roce 2015 bylo kvůli terorismu zadrženo celkem 1077 lidí, 687 z nich kvůli islamismu. O rok dříve v souvislosti s islámským terorismem policie zadržela 395 lidí.

Konec islámského terorismu tak není na dohled. Europol v této souvislosti upozorňuje, že nebezpečí hrozí především od jednotlivců, zejména od bojovníků IS, kteří se vracejí domů ze Sýrie. Stále častěji pak islamisté k útokům využívají ženy a děti.

Europol loni zaregistroval celkem 142 teroristických útoků, mezi něž ale počítá i zmařené či připravované atentáty. V 99 případech měly útoky separatistické pozadí, ve 27 případech levicové, v jednom pravicové a ve 13 islamistické. Povaha dvou útoků není ve zprávě Europolu upřesněna.

Nejvíce útoků, zmařených či úspěšných, zaznamenal Europol v Británii (76), pak ve Francii (23), Itálii (17), Španělsku (10), Řecku (6), Německu (5) a v Belgii (4).

Za rok 2015 registruje Europol v zemích EU celkem 211 teroristických útoků, což opět zahrnuje činy dokonané i připravované. Nelichotivý přehled stejně jako loni vedla Británie (103) následovaná Francií (73), Španělskem (25), Řeckem (4) a Itálií (4).

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud