Články odjinud

Islamisté loni v Evropě povraždili 135 lidí. Přišla s nimi „nevídaná forma teroru“

Islamisté loni v Evropě povraždili 135 lidí. Přišla s nimi „nevídaná forma teroru“

Při teroristických útocích loni přišlo v Evropské unii o život 142 lidí a dalších 379 bylo zraněno. Vyplývá to z nově zveřejněné zprávy evropského policejního úřadu Europol. Podle statistik si nejvíce mrtvých vyžádaly útoky islámských radikálů, při kterých zahynulo 135 lidí. Pro srovnání, v roce 2015 zabili džihádisté v EU 150 lidí, celkově pak terorismus v EU stál život 151 lidí. V roce 2014 si terorismus v unii vyžádal čtyři mrtvé.

Ředitel unijní policejní organizace Rob Wainwright k aktuální statistice uvedl, že Evropa po roce 2015 zažila další „nevídanou formu džihádistického teroru“. Loni islámští radikálové v EU provedli 13 útoků, o rok dříve to bylo 17 teroristických činů. To je citelný nárůst proti roku 2014, kdy Europol zaznamenal čtyři teroristické útoky související s islámem, při kterých zahynuli čtyři lidé.

Ve zprávě Europolu věnované terorismu, která byla zveřejněná v Haagu, se rovněž uvádí, že islamisté spáchali celkem 13 útoků. U šesti z nich bylo potvrzeno přímé spojení s teroristickou organizací Islámský stát (IS).

Vyšetřovatelé podle dokumentu zadrželi rekordní počet kolem 700 podezřelých osob, nicméně konec terorismu není na dohled. Europol v této souvislosti upozorňuje, že nebezpečí hrozí především od jednotlivců, zejména od bojovníků IS vracejících se domů ze Sýrie. Stále častěji islamisté k útokům také využívají ženy a děti.

Zátahy proti teroristům se loni uskutečnily v 17 unijních zemích. Dva lidé byli zadrženi také v České republice, jeden v souvislosti s islámským terorismem a jeden kvůli levicovému radikalismu. Europol dvojici lidí zadržených v Česku neupřesnil, v té době byl ale zadržen Čech Jan Silovský, který se chtěl přidat v Sýrii k IS, za což mu soud letos uložil šest let vězení.

1080p 720p 480p 360p 240p
Život teroristů je nudný a zpackaný. Radikalizuje je pád na společenské dno, tvrdí expert

Český případ levicového extremismu by mohl souviset se zadržením ruského studenta Igora Ševcova, který podle obžaloby házel na dům ministra obrany Martina Stropnického zápalné lahve. Soud Ševcova viny zprostil a nařídil jeho vyhoštění, které však odvolací soud zrušil.

V roce 2015 bylo kvůli terorismu zadrženo celkem 1077 lidí, 687 z nich kvůli islamismu. O rok dříve v souvislosti s islámským terorismem policie zadržela 395 lidí.

Konec islámského terorismu tak není na dohled. Europol v této souvislosti upozorňuje, že nebezpečí hrozí především od jednotlivců, zejména od bojovníků IS, kteří se vracejí domů ze Sýrie. Stále častěji pak islamisté k útokům využívají ženy a děti.

Europol loni zaregistroval celkem 142 teroristických útoků, mezi něž ale počítá i zmařené či připravované atentáty. V 99 případech měly útoky separatistické pozadí, ve 27 případech levicové, v jednom pravicové a ve 13 islamistické. Povaha dvou útoků není ve zprávě Europolu upřesněna.

Nejvíce útoků, zmařených či úspěšných, zaznamenal Europol v Británii (76), pak ve Francii (23), Itálii (17), Španělsku (10), Řecku (6), Německu (5) a v Belgii (4).

Za rok 2015 registruje Europol v zemích EU celkem 211 teroristických útoků, což opět zahrnuje činy dokonané i připravované. Nelichotivý přehled stejně jako loni vedla Británie (103) následovaná Francií (73), Španělskem (25), Řeckem (4) a Itálií (4).

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867