Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Islamisté sestavují zbraně „na koleně". Podle expertů se ale vyrovnají kvalitní západní výzbroji

Islamisté sestavují zbraně „na koleně". Podle expertů se ale vyrovnají kvalitní západní výzbroji

Bojovníci IS mají sice omezené zdroje, ale dokáží si vyrobit funkční techniku. Dokazuje to nález obrněného vozidla, které objevila irácká armáda při osvobozování Mosulu. Obrněný Jeep byl vyrobený velice profesionálně a dalo se z něj za jízdy dokonce střílet. IS má prý v oblasti výroby zbraní rozsáhlé znalosti a dokáže smrtící vozidlo vyrobit v podstatě z čehokoli, včetně traktoru.

Speciálně upravené auto objevila irácká armáda v Mosulu, o který už od října bojuje se samozvaným islámským státem. Jeep z roku 2015 byl pobitý neprůstřelnými pláty a vypadal trochu jako amatérská verze tanku. Kromě toho mělo auto ve střeše střílnu pro odstřelovače. Podle vyjádření přítomných amerických velitelů pro server The Daily Beast jde zatím o nejsofistikovanější vojenský vůz, který v Iráku viděli.

IS má při bojích nevýhodu nedostupnosti normálního zbrojařského trhu. Musí proto improvizovat. Způsob výroby obrněných vozů si džihádisté vypůjčili od Američanů, kteří ho poprvé použili v roce 2003. Pokrytím vozidel plechy se tehdy američtí vojáci bránili bombám a střelbě, která je zasahovala při cestách. Američané ale nebyli první, podobnou techniku použili při nedostatku výzbroje už Britové za druhé světové války.

Kromě obrněných vozidel jsou ale islamisté také „mistři“ v dalším způsobů zabíjení. Téměř k dokonalosti dovedli vybuchující auta se sebevražednými atentátníky. Vozidla obsahují většinou kromě bomby i další úlomky a materiál, který při výbuchu dokáže způsobit ještě větší škodu.

Rozeznat a včas zastavit takového atentátníka je takřka nemožné. Pokud začne cítít podezření, může totiž dupnout na plyn, prorazit zábrany a odpálit se. „Na rovinách Mosulu mají tyto vozy silný účinek na decimování irácké armády. Dokáží například i nepozorovaně vyjet z garáže v místech, které už měli vojáci pod kontrolou,“ přibližují pro The Daily Beast vojenští experti Stijn Mitzer a Joost Oliemans.

Hlavní zbrojařský závod IS se nachází v syrském městě Rakka. Experti, kteří měli možnost vidět a porovnat zdejší vyrobené zbraně, tvrdí, že se často vyrovnají profesionální západní výzbroji. Přestože je Rakka častým cílem náletů spojeneckých vojsk, místo útokům dále odolává a může tak svým bojovníkům stále dodávat potřebné zbraně.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744