Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Islamisté zveřejnili nahrávku s vraždou ruského rukojmího. Vzdejte se, vzkazují Moskvě

Islamisté zveřejnili nahrávku s vraždou ruského rukojmího. Vzdejte se, vzkazují Moskvě

Teroristická organizace Islámský stát zveřejnila video, které podle radikálů zachycuje stětí ruského rukojmího. Na video upozornila americká monitorovací služba SITE. Autenticitu nahrávky zatím nebylo možné ověřit.

Dvanáctiminutový záznam je doplněn komentářem v ruštině. Klečící muž v černém oblečení na něm vyzývá ruské agenty, aby se vzdali. Na dalším záběru je podle Reuters vidět muže s mečem, jak utíná klečícímu hlavu. Podle komentáře jde o ruského tajného agenta Jevgenije Petrenka, který byl zajat v Sýrii.

Hlas, který video doprovází v pozadí, říká: „Tento idiot věřil slibům své vlády, která tvrdila, že v případě zajetí bude osvobozen.“ Rukojmí je podle nahrávky ruský agent, který se infiltroval do IS a jehož úkolem bylo získávat informace hlavně o vojenském veliteli IS Umarovi Šíšánímu. Jeho smrt Pentagon oznámil už loni v březnu a agentura Amak, napojená na IS, ji potvrdila o několik měsíců později.

Z nahrávky, kterou zatím Rusko nekomentovalo, není jasné, kdy byl muž sťat. Agentura Reuters upozornila, že se video objevilo v den, kdy se v Rusku konají oslavy konce druhé světové války.

Rusko podporuje syrský režim a od roku 2015 bojuje v syrské válce na straně syrské armády. Podle jeho ministerstva obrany od zapojení ruské armády do bojů v Sýrii přišlo o život na 30 ruských vojáků.

720p 480p 360p 240p
Exkluzivně z Palmýry