Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Islamistům v Africe zběhl důležitý muž, dobrovolně se vzdal úřadům

Islamistům v Africe zběhl důležitý muž, dobrovolně se vzdal úřadům

Bývalý druhý nejvyšší předák somálského teroristického hnutí Šabáb se vydal úřadům, informoval dnes server rozhlasu RFI. Muchtar Robow své zběhnutí od islamistů oznámil v úterý v Mogadišu. Šabáb má v současnosti na svědomí nejvíce krvavých útoků ze všech džihádistických skupin v Africe.

Robow se v neděli vydal úřadům na jihozápadě Somálska. V pondělí byl za zvýšených bezpečnostních opatření převezen do metropole Mogadiša. Tam v úterý před novináři oficiálně oznámil své zběhnutí od islamistů.

Robow řekl, že Šabáb opustil již před pěti lety. Následovalo jej prý přibližně 400 dalších mužů, kteří zůstávají na jihozápadě země.

Úřadům se Robow vzdal po dlouhých jednáních, která začala loni v červnu. Spojené státy tehdy jeho jméno odstranily z amerického seznamu teroristů.

Robow patřil k zakladatelům, mluvčím a vůdcům Šabábu. USA v roce 2012 nabízely až pět miliónů dolarů za informace vedoucí k jeho nalezení.

Hnutí Šabáb, které je napojeno na globální teroristickou síť Al-Káida, usiluje o svržení prozápadní vlády a v Somálsku chce zavést islámské právo šaría. Organizace útočí i v Keni, které se tak mstí za vyslání vojáků do mise Africké unie v Somálsku (AMISOM).

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link