Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Islámský stát chtěl druhé 11. září. Teroristé plánovali bombové útoky i střelbu do lidí

Islámský stát chtěl druhé 11. září. Teroristé plánovali bombové útoky i střelbu do lidí

Policisté odhalili, jak loni odvrátili reálnou hrozbu terorismu v New Yorku. Tři útočníci, kteří se hlásí k Islámskému státu (IS), chtěli udeřit na Times Square a plánovali i bombové útoky v metru a na veřejných akcích, kde chtěli střílet do lidí. V plánu měli opakovat teror z 11. září 2001.

Americká policie dle BBC v pátek oznámila, že se jí v loňském roce podařilo překazit plánovaný islamistický útok na New York. Kanaďan, Američan a Filipínec chtěli útočit v srdci města na Times Square a plánovali další útoky v rozsáhlé síti místního metra. Odhalit je pomohl agent FBI v utajení, který se vydával za podporovatele džihádu.

Mozkem celé akce byl 19letý Abdulrahman El Bahnasawy, který má kanadské občanství. Trojice společně komunikovala na chatovacích platformách a právě El Bahnasawy v konverzacích vysloveně zmiňuje, že chce vytvořit nové 11. září. Teroristé tehdy v roce 2001 zabili zhruba tři tisíce lidí v budovách Světového obchodního centra, v unesených letadlech a Pentagonu.

Kromě El Bahnasawyho byl členem skupiny ještě Američan Talha Haroon, který navrhoval sebevražedné bombové atentáty v metru, a Filipínec Russell Salic, který akci financoval. Všechny aktéry policie zadržela.

Džihádisté chtěli zaútočit během postního měsíce ramadánu, který loni trval od 6. června do 5. července. Inspirovat se chtěli údajně útokem z roku 2015 na pařížský koncertní sál Bataclan a loňským atentát na bruselské metro.

Informace o změřeném atentátu vyšla najevo teprve včera, když žalobci zveřejnili obvinění.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744