Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Islámský stát hrozí, že se pomstí za válku v bývalé Jugoslávii. Chce likvidovat Chorvaty a Srby

Islámský stát hrozí, že se pomstí za válku v bývalé Jugoslávii. Chce likvidovat Chorvaty a Srby

Samozvaný Islámský stát (IS) ve svém online časopisu varoval, že se pomstí Srbům a Chorvatům za válku v bývalé Jugoslávii a že bude na Balkáně páchat násilí na odpadlících od islámu. S odkazem na článek publikovaný v bosenském vydání džihádistického časopisu o tom informoval zpravodajský server Balkan Insight.

"Přísaháme při Alláhovi, že jsme na Balkán nezapomněli," varovala teroristická organizace v článku s názvem "Balkán - krev nepřátelům, med přátelům". Článek se objevil v časopisu Rúmíja, což v překladu znamená Řím a podle expertů je to narážka na pád Říma.

Článek výslovně varuje Chorvaty a Srby, že se stanou terčem útoků kvůli masakrům balkánských muslimů za války v 90. letech. Občanská válka v Bosně a Hercegovině (1992-1995) byla nejkrvavější kapitolou rozpadu Jugoslávie. Během více než tří let si vyžádala na 100.000 mrtvých a statisíce lidí musely opustit své domovy. Více než 8000 bosenských Muslimů bylo v roce 1995 zabito v Srebrenici.

Teroristé rovněž varují odpadlíky od islámu. Tvrdí, že všichni odpadlíci od víry, ať už jsou z Bosny, Albánie, Kosova, Makedonie, Srbska nebo Černé Hory, budou "zlikvidováni" pomocí "šavlí a dýk", pokud se nevrátí k islámu. "Brzy budou vojáci chalífátu pochodovat ulicemi Bělehradu, Záhřebu, Sarajeva, Tirany, Prištiny, Skopje a dalších měst. Budou utrhávat hlavy a prolévat krev bezvěrců," stálo v článku.

Autoři článku rovněž hovoří o teroristických útocích, které se odehrály v Británii, Francii, Německu a ve Spojených státech. O těchto zemích říkají, že jsou sice silnější než země na Balkáně, ale přesto jsou bezbranné, ponížené a plné strachu.

IS vydává časopis v arabštině, angličtině, turečtině, němčině, francouzštině i v dalších jazycích. Profesor kriminologie a bezpečnostních studií na sarajevské univerzitě Goran Kovačević serveru Balkan Insight řekl, že časopis v Bosně cílí na chudé a nezaměstnané bosenské muslimy.

Podle oficiálních údajů patří Bosna mezi balkánské země s nejvyšším počtem lidí, kteří odjeli bojovat za IS.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1