Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Islámský stát nařídil v Sýrii povinný džihád, místní ze strachu prchají pryč po tisících

Islámský stát nařídil v Sýrii povinný džihád, místní ze strachu prchají pryč po tisících

Radikální organizace Islámský stát (IS), která ovládá téměř celou východní syrskou provincii Dajr az-Zaur, vyhlásila pro muže povinnou účast ve svaté válce. Podle agentury AFP jim dala týden na to, aby se zapsali v náborových kancelářích a vstoupili do oddílů IS. Syřané z Dajr az-Zauru proto začali prchat po tisících.

Mnozí skončili v táboře pro uprchlíky v sousední provincii Hasaká na severovýchodě Sýrie. Pro asi 7100 běženců je k dispozici 400 stanů označených logem Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Je mezi nimi sice vidět ženy i děti, ale hlavními obyvateli jsou mladíci.

„IS nám řekl, že účast na džihádu (svaté válce) teď bude povinná. Většina mladých to ale odmítla, takže nás tisíce uprchly," řekl jeden z nich Mahmúd Alí, který utekl z vesnice u provinčního střediska Dajr az-Zauru.

720p 360p
Vězení Islámského státu v Mosulu

Informaci potvrdila také exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR). Při svátečních modlitbách v pátek IS nechal rozhlásit, že dává týden na to, aby se muži přišli zapsat do náborových kanceláří. Osmadvacetiletý Muhammad Saláh, který je mezi uprchlíky, řekl, že radikálové začali dělat domovní prohlídky a odváděli muže násilím. Ty, kteří se vzpouzeli, zatkli. Další z uprchlíků řekl, že radikálové nováčkům poskytli měsíční výcvik a pak je poslali do boje. IS provincii Dajr az-Zaur obsadil v roce 2014.

Mnoha lidem se nepodařilo uprchnout a zůstali na území radikálů. Třiadvacetiletý uprchlík Ahamd Ábid řekl, že jeho patnáctičlenná rodina musela za možnost odejít zaplatit a stálo ji to dva miliony syrských liber (86.000 Kč).

IS přišel o své postavení v Iráku a ztrácí pozice také v Sýrii. Po vytlačení z provincie Halab bojuje o udržení v Rakce a ztrácí postavení také v Homsu. Rusko, které je spojencem syrské vlády, se domnívá, že se IS mobilizuje, aby udržel Dajr az-Zaur. Teprve prohra IS v této provincii bude podle Moskvy skutečnou porážkou IS.

V provinciích Rakka a Hasaká je množství táborů pro uprchlíky a Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) tento týden konstatoval, že ve 40 z nich lidé žijí v „hrozných podmínkách". „Ty stany jsou doslova v poušti, denně lidi ohrožují hadi a štíři. Děti si hrají v toxických odpadcích, myjí se v nakažen vodě, kterou i pijí," sdělila mluvčí MVČK Ingy Sedkyová. Přesto si osmadvacetiletý Ibráhím Chálid nestěžuje. „Zachránili jsme si životy; ti, kteří zůstali, se pryč dostanou stěží," řekl.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1