Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Islámský stát poprvé vraždil v Íránu. Udeřil v parlamentu i mauzoleu revolučního vůdce

Islámský stát poprvé vraždil v Íránu. Udeřil v parlamentu i mauzoleu revolučního vůdce

Neznámí ozbrojenci zaútočili vtrhli do budovy íránského parlamentu a zaútočili na mauzoleum ajatolláha Rúholláha Chomejního, tam se jeden sebevražedný atentátník odpálil. Útok si vyžádal nejméně 12 mrtvých, nejvíc v budově íránského parlamentu¨. K úderům se přihlásil samozvaný Islámský stát, který dosud v Íránu podobně neoperoval.

Ozbrojenci ve středu zaútočili na dvou místech v Teheránu: v budově parlamentu a v mauzoleu ajatolláha Rúholláha Chomejního na jihu íránské metropole.

„Bojovníci Islámského státu zaútočili na (mauzoleum ajatolláha) Chomejního a íránský parlament,“ uvedl Islámský stát v prohlášení pro spřízněnou tiskovou agenturu, z něhož citovala agentura Reuters. Není zřejmé, jestli skupina útoky přímo organizovala nebo je spáchali její stoupenci a ona se k ním pouze hlásí. 

Nejprve byla hlášena střelba z budovy íránského parlamentu. Podle jednoho z poslanců, kterého citovala agentura Reuters, vnikli do budovy tři útočníci vyzbrojení pistolí a dvěma útočnými puškami a zabili člena ostrahy. Agentura AP informuje, že incident stále není u konce. 

Není zřejmé, jak se útočníkům podařilo do přísně střežené budovy se zbraněmi dostat.

Asi o půldruhé hodiny později zaútočili podle íránských médií "čtyři teroristé", včetně sebevražedné atentátnice, v Chomejního mauzoleu. Podle íránské televize, kterou cituje agentura AP, zabili člena ochranky a zranili čtyři lidi. Ženu podle CNN bezpečnostní složky zadržely.

Íránské ministerstvo pro zpravodajské služby podle Reuters dříve uvedlo, že dnešní dvojitý útok v Teheránu spáchaly teroristické skupiny. Šéf protiteroristického oddělení íránského ministerstva vnitra podle Reuters později oznámil, že úřady zmařily další teroristický útok a zatkly třetí "teroristickou skupinu". Ministerstvo vyzvalo občany metropole, aby se vyhnuli prostředkům hromadné dopravy.

V Chomejního mauzoleu na okraji metropole se nachází hrob tohoto vůdce islámské revoluce z roku 1979 a jsou zde uloženy také ostatky jeho syna.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1