Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Islámský stát se drobí na poslední kousky. V Iráku a Sýrii už přišel o 95 procent svého území

Islámský stát se drobí na poslední kousky. V Iráku a Sýrii už přišel o 95 procent svého území

Teroristická skupina Islámský stát (IS) ztratila porážkami v Iráku a Sýrii 95 procent území, jež v těchto zemích od roku 2014 zabrala. Oznámil to dnes zvláštní americký vyslanec u mezinárodní koalice bojující proti IS Brett McGurk.

V jeho prohlášení se uvádí, že díky porážce IS bylo osvobozeno 7,5 milionu lidí, kteří žili pod správou této organizace na severu Iráku a Sýrie.

Podle McGurka "se téměř zastavil" přísun posil IS z ciziny do Sýrie. a na hranicích je prý zadržováno stále více bojovníků.

McGurk tvrdí, že na seznamu Interpolu je 43.000 jmen lidí spojovaných s bojem IS a že tento seznam umožňuje zadržet prchající členy IS při rutinních silničních kontrolách nebo na mezinárodních hranicích.

Stav pokladny IS je podle amerického vyslance na tom nejhůř od začátku jeho bojů. McGurk řekl, že IS je pod tlakem nejenom na bojišti, ale také v kybernetickém prostoru, kde se spojenci zaměřují na jeho propagandistické materiály.

IS při svém tažení v roce 2014 obsadil skoro polovinu Sýrie a třetinu Iráku. Z mešity v Mosulu pak vyhlásil jeho vůdce na tomto území chalífát. Teď jsou zbytky jeho oddílů ještě na irácko-syrské hranici a v části syrské provincie Dajr az-Zaur.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link