Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Islámský stát v Mosulu odpálil mešitu, ve které Bagdádí před třemi lety vyhlásil chalífát

Islámský stát v Mosulu odpálil mešitu, ve které Bagdádí před třemi lety vyhlásil chalífát

Takzvaný Islámský stát nechal vybuchnout mešitu an-Núrí v Mosulu, ve které šéf teroristické organizace v roce 2014 vyhlásil chalífát. S odvoláním na irácké armádní zdroje o tom informovaly zahraniční agentury. Islamisté naopak tvrdí, že mešitu zničily americké nálety. Velitel iráckých sil BBC řekl, že se dnes vojáci dostali do blízkosti mešity, byli od ní zhruba 300 metrů.

„Naše jednotky postupovaly vpřed ve starém městě. Když se dostaly asi 50 metrů od mešity an-Núrí, IS provedl další historický zločin a vyhodil do povětří mešitu an-Núrí a její minaret," uvedl v prohlášení generál Adal Amír Jaralláh, který velí iráckým jednotkám.

OSN odhaduje, že bojovníci Islámského státu v Mosulu drží na sto tisíc obyvatel jako živé štíty. Na masivní ofenzívě, kterou irácka armáda s kurdskými milicemi začala v loňském říjnu, se podílí tisíce vojáků. 

Mosulské staré město je poslední část Mosulu, kterou IS brání. Proti armádě a policii tam bojuje několik set bojovníků této teroristické organizace.

Mosul je poslední baštou IS v Iráku, v Sýrii pak je jejich poslední větší pevností město Rakka, o nějž se už také vedou urputné boje. IS, který v roce 2014 ovládal značná území v Iráku a Sýrii, v posledních měsících utrpěl citelné ztráty.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link