Články odjinud

Islámský stát zaútočil na obyvatele Iráku. Unesl 30 lidí, našla se těla 7 z nich

Islámský stát zaútočil na obyvatele Iráku. Unesl 30 lidí, našla se těla 7 z nich

Teroristická skupina Islámský stát (IS) zaútočila na obyvatele středního Iráku. V pouštní a málo zalidněné oblasti přepadla několik vesnic, její členové unesli 30 lidí a těla sedmi z nich se nyní našla. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Podle jejího zdroje policie po zbylých pohřešovaných pátrá. Na sociálních sítích se objevily snímky mrtvých mužů oblečených do tradičního arabského šatu se svázanýma rukama a zakrytýma očima.

 

„Býval to relativně obydlený kraj, ale vylidnil se. Pro lidi, kteří žijí ze zemědělství nebo pastevectví, je nyní nebezpečný,“ řekl zdroj AFP.

Místní lidé podle něj už nejsou ozbrojeni, protože zbraně jim v letech 2003 až 2011 původně zkonfiskovala americká armáda a po ní od roku 2014 je odzbrojovaly šíitské milice bojující proti IS na straně vlády. Místní lidé patří ke kmeni Šammar, na nějž se IS zaměřoval i v minulosti, protože členové tohoto kmene jsou loajální vládě a bojovali proti radikálům.

Irák ohlásil porážku IS loni v prosinci. Od roku 2014 se Islámskému státu podařilo ovládnout až třetinu Iráku. Teď radikálové sice nekontrolují žádné větší město, ale pokračují v útocích na obyvatelstvo v odlehlých regionech, uvádí AFP.

Jeden z vůdců kmene Šammar řekl, že buňky IS jsou stále v pouštní oblasti, která začíná západně od Bagdádu a táhne se k syrské hranici.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud