Islámský stát ztrácí území i schopnost profesionální propagandy | info.cz

Články odjinud

Islámský stát ztrácí území i schopnost profesionální propagandy

Teroristická organizace Islámský stát (IS) se ztrátou většiny ovládaného území ztratila i schopnost udržovat svou přítomnost na sociálních sítích a vytvářet účinnou internetovou propagandu. V tiskové zprávě to dnes uvedla evropská policejní organizace Europol.

„Současně se ale jiné skupiny, například Al-Káida, snaží zaujmout prostor, který IS uvolnil,“ upozornil Europol. Výsledkem je tak komplikovanější a méně přehledná situace a v důsledku také těžší orientace a rozlišování teroristické propagandy a komunikace extrémistů na sociálních sítích.

Výpadek „profesionální“ propagandy IS totiž vedl k jejímu postupnému promíchání s příspěvky těch, kdo se skupinou jen sympatizují. Výzvy k tomu, aby v Evropě útočili osamělí jednotlivci, tak nyní podle Europolu na sítích publikují „nejrůznější hráči“.

Podle Europolu je tak v dané situaci nákladný, neefektivní a z pohledu ochrany základních práv také sporný přístup, který by předpokládal hromadný sběr dat. Vyšetřovatelé naopak potřebují jak dobré hodnocení dynamického prostředí, v němž se terorismus vyvíjí, tak také účinné nástroje a metody k jeho včasnému odhalování při trvající ochraně soukromí obyčejných občanů, plyne z tiskové zprávy konference Europolu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud