Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Itálii čeká povolební chaos, kampaní otřásá migrace a bezpečnost

Itálii čeká povolební chaos, kampaní otřásá migrace a bezpečnost

Migrace, bezpečnost, daně a pracovní místa jsou témata, která ovládla kampaň před blížícími se parlamentním volbami v Itálii. Jsou to také oblasti, které pravděpodobně sehrají velkou roli v rozhodování velké skupiny zatím nerozhodnutých voličů. Jak předpovídá drtivá většina předvolebních průzkumů, z voleb, které proběhnou za dva týdny (v neděli 4. března), zřejmě nevzejde jednoznačný vítěz a sestavení životaschopné koalice bude problém. Volební klání ve třetí nejsilnější ekonomice EU i proto se zájmem sleduje celá Evropa.

„Stále tu jsou miliony nerozhodnutých voličů a také mohou nastat nečekané události. Volební matematika a voličské trendy ale říkají, že nejpravděpodobnějším vyústěním bude mrtvý bod,“ myslí si profesor politologie z římské soukromé univerzity LUISS Roberto D'Alimonte.

Předvolební průzkumy, které zveřejnily své výsledky v posledních dnech a jen dva týdny před klíčovými volbami do italského parlamentu, ukazují, že třetí nejsilnější ekonomika v EU směřuje k volebnímu patu. Největší podpory se mezi voliči těší koalice stran Vzhůru, Itálie (FI) někdejšího premiéra Silvia Berlusconiho s krajně pravicovou Ligou severu (LN) a Bratry Itálie (FDI). Nejsilnější samostatnou stranou pak zůstává populistické Hnutí pěti hvězd (M5S).

Zatímco středopravý blok má podporu přibližně 35 procent voličů, druhou středolevou koalici kolem Demokratické strany (PD) úřadujícího premiéra Paola Gentiloniho chce 4. března volit 28 až 34 procent voličů. Jak podotýkají agentury, které průzkumy prováděly, zajímavé je, že se čísla v průběhu posledních dvou měsíců takřka neměnila. Na druhou stranu volby si až do konce ponechají určitou roušku tajemství – v posledních dvou týdnech předvolební kampaně italské zákony zakazují publikovat výsledky průzkumů.

Pokud však volební klání dopadne podle očekávání, Itálii v žádném případě nečekají lehké časy. Sestavit funkční koalici se totiž může ukázat jako nesplnitelný úkol. Země poprvé v historii otestuje nový a dosud nevyzkoušený volební systém, který po vítězné straně nebo koalici požaduje, aby pro zajištění stabilní většiny v parlamentu sehnala asi 40 procent všech hlasů.

V případě, že se to nikomu nepovede, o sestavení úřednického kabinetu nebo koaliční vlády s širokou podporu se může pokusit prezident Sergio Mattarella. Ve hře je také vyhlášení nových voleb.

Zahraniční média se proto shodují, že důležitým faktorem voleb bude početná skupina zatím nerozhodnutých voličů. Agentura IPSOS napsala, že ji představuje až třetina celého elektorátu. Bruselský server Politico dokonce uvádí až 45 % všech voličů.

„Kolem 10 milionů Italů se ještě nerozhodlo, jestli vůbec půjdou volit a koho,“ říká pro zmiňovaný web Lorenzo Pregliasco z agentury You Trend. „Znamená to, že výsledky se mohou podstatně změnit jen několik dní před samotnými volbami,“ dodal. Kampaň podle něj zcela ovládla témata, jako jsou daně, pracovní místa, ale i migrace a bezpečnost.

„Poslední dva týdny kampaně budou proto pro nerozhodnuté voliče klíčové,“ pokračuje Pregliasco. „Politici, kteří zvládnou zformulovat několik jednoduchých a pochopitelných myšlenek, budou mít největší šanci. Berlusconi už několikrát ukázal, že zrovna on je v tom mistr,“ uzavřel.

Někdejší premiér a 81letý mediální magnát Silvio Berlusconi, který vede stranu Vzhůru, Itálie, je mnohými považován za favorita voleb. V návratu na post premiéra mu ale brání soudní zákaz vykonávat politické funkce, který platí do roku 2019. Berlusconi proti tomu podal stížnost u Evropského soudu pro lidská práva. Zatím však není jasné, kdy verdikt v této věci padne.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1