Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Italové posílají do věznic umírněné imámy, mají muslimy odnaučit nenávisti

Italové posílají do věznic umírněné imámy, mají muslimy odnaučit nenávisti

Itálie byla prozatím na rozdíl od jiných evropských zemí ušetřena velkých teroristických útoků, tamní věznice jsou přesto domovem početné muslimské populace. Aby se nestaly výcvikovými středisky radikálů, italská vláda angažovala umírněné imámy, kteří sem chodí šířit toleranci k ostatním občanům, napsala agentura AP.

Jedním z nich je El Hakmí Mimún. Do věznice v Terni asi 90 kilometrů severně od Říma jezdí každý týden na kole, aby zde kázal „úctu vůči Italům, kolegům v práci, či spoluvězňům“. „Pokud respektujete náboženství, nebudete je páchat,“ řekl o extremistických útocích jeden z Mimúnových posluchačů.

Jednou za imámem přišel vězeň a svěřil se mu s tím, že „nenávidí Italy“. „Ukázal jsem mu pasáž v Koránu, kde se píše, že muslim nemůže nenávidět lidi jiného vyznání,“ řekl agentuře AP.

El Hakmí Mimún patří k Unii islámských komunit a organizací v Itálii (UCOII), která s italskou vládou spolupracuje. V italských nápravných zařízeních nyní působí již 13 jejích imámů, přičemž jde o předem prověřené jedince, kteří zastávají „umírněné názory“. Když hovoří s vězni, „kladou důraz na to, že jsme Italové muslimského vyznání, Evropané muslimského vyznání. Jsme na sto procent občané se všemi právy a povinnostmi,“ řekl předseda UCOII Izzaddín Elzír.

V Itálii nyní dospívá druhá generace muslimských imigrantů. Zatím se zde příliš nevyskytují čistě muslimské čtvrti, ale ve věznicích mají muslimové nepoměrně velké zastoupení. Podle aktuální zprávy lidskoprávní skupiny Antigone tam tvoří více než třetinu cizinci, z nichž pak 42 procent pochází z převážně muslimských států.

Náměstek italského ministra spravedlnosti Gennaro Migliore se domnívá, že z přibližně 11 000 vězňů z muslimských zemí, maximálně čtyřem stovkám hrozí radikalizace, popřípadě již radikalizováni byli.

Na problém však strhl pozornost případ mladého Tunisana, který byl podezřelý z útoku nákladním vozidlem v Berlíně, při kterém zahynulo 12 lidí. Anis Amri byl podle všeho radikalizován během tří a půl let, které předtím strávil v italském vězení. Zda může být nová metoda v podobných případech efektivní, má italská vláda hodnotit na podzim.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1