Články odjinud

Italové Slováky před mafií varovali, ale nikdo neposlouchal, tvrdí bývalý prokurátor o vraždě Kuciaka

Italové Slováky před mafií varovali, ale nikdo neposlouchal, tvrdí bývalý prokurátor o vraždě Kuciaka

Bývalý italský „protimafiánský“ prokurátor Franco Roberti promluvil k případu zavražděného investigativního reportéra Jána Kuciaka a jeho partnerky. Roberti podle agentury AP řekl, že Italové v minulosti varovali slovenské orgány před působením a aktivitami obávané italské mafie na Slovensku. Často skloňovanou možností je, že za smrtí mladého páru jsou právě kruhy napojené na italské mafiány, o kterých Kuciak psal. Slovenský policejní prezident později popřel, že by od Italů přišlo varování.

Agentura AP cituje Robertiho slova pronesená v italském rozhlasu. Bývalý prokurátor specializující se právě na aktivity mafie uvedl: „Varovali jsme úřady v Bratislavě, ale naneštěstí tomu nevěnovali pozornost.“

Řeč je konkrétně o syndikátu ‘ndrangheta z jihu Itálie. Právě tuto kriminální organizaci Ján Kuciak ve svých textech zmiňoval. Ukázal na podnikatele italského původu, kteří na východě Slovenska podnikali a na kriminální organizaci měli podle něj přímé vazby.

Roberto Saviano
Na přítomnost italské mafie na Slovensku upozornil mimo jiné i italský spisovatel Roberto Saviano, který se před ní sám musí od roku 2006 ukrývat kvůli svým knihám. Podle něj klany se klany v zemi skrývají a investují už rokky. Kuciak podle Saviana přibyl do „dlouhého a nepřijatelného seznamu novinářů, kteří se pokusili vynést na světlo skutečnosti, jež měly zůstat skryté“.

Roberti připouští, že za vraždou můžou být právě mafiánské kruhy, jak ostatně zní nejčastěji zmiňovaná vyšetřovací verze. Podle prokurátora možná mladý novinář zemřel s kulkou v hrudi, protože nebyl „jiný způsob, jak ho umlčet“.

Podle Robertiho není přítomnost italské mafie v zahraničí ničím novým. Říká, že ‘ndrangheta dlouhodobě operuje ve východní Evropě nebo třeba v Kanadě. Ruku v ruce s tím podle něj jdou úplatky místním úředníkům, které vytvářejí prostor pro nerušené praní špinavých peněz nebo podvody. Roberti uvedl, že zhruba 80 % z miliard eur, které mafie vydělá na pašování drog, je investováno v zahraničí s cílem peníze zlegalizovat.

Kuciak ve svém posledním textu zmiňoval celkem čtyři klany s vazbami na jihoitalské podsvětí, které na Slovensku koordinovaně působí a podnikají primárně v zemědělství. Na dotacích dle něj pobíraly miliony eur. Evropská komise už se obrátila na slovenské úřady s žádostí o informace o možném zneužívání zemědělských fondů. Na nedostatky v čerpání v minulosti upozorňoval i slovenský Nejvyšší kontrolní úřad.

Zjištěné okolnosti se dostaly také do hledáčku Evropského parlamentu. Kvůli podezřením, že Kuciakova vražda je spojena s podvody kolem dotací, zamíří brzy na Slovensko evropští poslanci z výborů pro občanské svobody, spravedlnost a vnitro a z kontrolního výboru. Výstupy z jejich mise ale budou „prozatím neveřejné“, vzhledem k citlivosti případu, uvedl český europoslanec Tomáš Zdechovský. Podle něj se připravuje i jednání s Evropskou komisí o zapojení Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) do vyšetřování.

Slovenská policie v souvislosti s vyšetřováním vraždy novináře Kuciaka a jeho partnerky ve čtvrtek zadržela sedm osob, mezi nimiž je podle dostupných informací také italský podnikatel Antonino Vadala, o kterém Kuciak psal.

1080p 720p 360p
Vražda novináře je Ficův konec, policie to ale nikdy neobjasní, říká Kuciakův kolega

 

Články odjinud