Články odjinud

Italové vyšetřují, kde je dcera severokorejského diplomata. Mohli ji odvléct Kimovi agenti

Italové vyšetřují, kde je dcera severokorejského diplomata. Mohli ji odvléct Kimovi agenti

Itálie vyšetřuje, zda severokorejská tajná služba neodvlekla z Říma násilím do KLDR dceru severokorejského diplomata Čoa Song-kia, který loni se ženou opustil římskou ambasádu a oba patrně přeběhli. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na italské ministerstvo zahraničí.

Kauzu v úterý na tiskové konferenci v Soulu oživil bývalý zástupce velvyslance Severní Koreje v Británii Tche Jong-ho, který v srpnu 2016 uprchl do Jižní Koreje i s rodinou. Tche novinářům řekl, že 17letá dívka byla násilím odvlečena zpět do Severní Koreje dřív, než se stačila přidat k rodičům. Informaci prý získal od přítele v Pchjongjangu.

Zmizelý diplomat Čo Song-ki vykonával funkci zastupujícího velvyslance v Římě od října 2017 a mandát mu vypršel 20. listopadu loňského roku. Řím před jeho nástupem vypověděl na protest proti jadernému testu KLDR předchozího severokorejského ambasadora.

List La Repubblica s odvoláním na jihokorejské rozvědky napsal, že manželská dvojice se nachází pod ochranou italské tajné služby a požádala o azyl ve třetí zemi, zřejmě ve Spojených státech. Na to, že diplomat krátce před vypršením mandátu zmizel, upozornila na začátku ledna také jihokorejská rozvědka.

Italský deník řadí Čoa mezi severokorejskou "aristokracii" - jak jeho otec, tak i tchán byli velvyslanci, a proto mohl být v Římě s celou rodinou. Severokorejští diplomaté sloužící v zahraničí musejí obvykle nechat v KLDR nějaké členy rodiny, zpravidla děti, aby se předešlo jejich přeběhnutí.

Italský ministr zahraničí nejprve uvedl, že resort se tímto "delikátním" případem zabývá. Severokorejská ambasáda ministerstvo informovala už 5. prosince, že diplomatova dcera se chce setkat s prarodiči v Severní Koreji a 14. prosince ji zaměstnanci ambasády doprovodili na letiště.

Velvyslanectví v Itálii patří mezi důležitá zastoupení Severní Koreje ve světě, protože v Římě sídlí Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). KLDR se často potýká s nedostatkem potravin.

List La Repubblica napsal, že Tche a Čo se znali - pracovali spolu na ministerstvu zahraničních věcí v Pchjongjangu. Tche po zmizení kolegy médiím řekl, že italská ambasáda je důležitá i proto, že zajišťuje luxusní vybavení do pokojů severokorejského vůdce Kim Čong-una.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud