Italové zachránili na moři 68 migrantů. Plavba už nikoho neláká, všichni chtějí do Evropy přes Španělsko | info.cz

Články odjinud

Italové zachránili na moři 68 migrantů. Plavba už nikoho neláká, všichni chtějí do Evropy přes Španělsko

Italská pobřežní stráž ve Středozemním moři zachránila 68 migrantů a dnes je vylodila v přístavu na ostrově Lampedusa. Informoval o tom na svém webu deník La Repubblica. Celkem do Itálie od začátku roku připlulo 121 migrantů, což je jen zlomek oproti náporu, který musí zvládat Španělsko. Od začátku roku do poloviny ledna tam dorazilo 3367 migrantů, což je stejný počet jako během celého prvního čtvrtletí loni, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Italský deník upozorňuje, že ačkoli vláda loni v rámci tvrdšího postupu vůči migrantům nechala uzavřít všechny přístavy pro záchranné lodě nevládních organizací, pobřežní stráž takové omezení nemá. Na Lampedusu tak odvezla 68 migrantů z Pákistánu a Egypta, které zachytila, když vypluli z Libye. Už v předchozích dnech se poblíž kalábrijského města Melissa vylodilo dalších 53 migrantů.

Mnohem dramatičtější situace je nyní ve Španělsku, kam jen mezi 13. a 16. lednem dorazilo 1758 migrantů, uvedla IOM. Počet nově příchozích se tak proti stejnému období loňského roku zvýšil dvojnásobně. Španělský ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska dnes v této souvislosti oznámil, že Madrid hodlá zlepšit podmínky v osmi současných detenčních centrech pro migranty a otevřít další taková zařízení.

Za 16 dní letošního roku podle IOM dorazilo po moři do Evropy celkem 4216 lidí, 83 z nich při pokusu doplout k evropským břehům zahynulo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud