Italský vicepremiér se setkal se žlutými vestami. Nepřijatelná provokace, zní z Paříže | info.cz

Články odjinud

Italský vicepremiér se setkal se žlutými vestami. Nepřijatelná provokace, zní z Paříže

Francouzské ministerstvo zahraničí považuje setkání italského vicepremiéra a šéfa protestního Hnutí pěti hvězd Luigiho Di Maia se zástupci žlutých vest za další, nepřijatelnou provokaci, uvedl dnes mluvčí resortu. Hnutí žlutých vest od poloviny listopadu pořádá protesty proti hospodářské a sociální politice prezidenta Emmanuela Macrona. Di Maio se s jejich zástupci setkal v úterý v pařížském regionu, naplánovali i další setkání v Římě.

„Tato nová provokace mezi sousedními zeměmi a partnery v Evropské unii není přijatelná,“ uvedl mluvčí francouzského ministerstva zahraničí. Di Maio by jako člen vlády neměl svým opakovaným vměšováním podrývat vzájemné vztahy Francie a Itálie, dodal.

„Setkali jsme se s lídrem žlutých vest Cristophem Chalençonem a s kandidáty do evropských voleb ze seznamu RIC (Shromáždění občanské iniciativy) Ingrid Levavasseurové,“ napsal ve úterý na facebooku Di Maio. Deník La Repubblica iniciativu italského vicepremiéra interpretoval jako hledání spojenců před volbami do Evropského parlamentu.

Jedenatřicetilá zdravotní sestra Levavasseurová, která zastupuje umírněný proud žlutých vest, pochází z departementu Eure na severozápadě Francie a stojí v čele kandidátky RIC do květnových voleb do EP. Ústředním požadavkem tohoto proudu je zavedení přímé demokracie.

Padesátník Chalençon je jednou z mediálně výrazných tváří hnutí. Pochází z departementu Vaucluse na jihozápadě země, patří ke skupině místních organizátorů protestů a sám se prohlásil za mluvčího žlutých vest z tohoto regionu. Někteří z protestujících s tím nesouhlasí, kovář Chalençon se podle nich svými postoji blíží krajní pravicí a hnutí využívá k tomu, aby se zviditelnil. Média si také všímají jeho protimuslimských příspěvků na sociálních sítích.

Další dvě výrazné osobnosti hnutí žlutých vest, řidič kamionu Éric Drouet a youtuber Maxime Nicolle, které server Euronews klade na pravou stranu politického spektra, agentuře ANSA potvrdili, že je Di Maio nekontaktoval.

„Je to nezávislá iniciativa zpolitizované skupiny, která hnutí žlutých vest nezastupuje,“ řekl Nicolle. „Naše hnutí je striktně apolitické a nemá v úmyslu se během voleb do Evropského parlamentu angažovat. Jestli mi Di Maio zavolá, ani mu nezvednu telefon,“ dodal.

Di Maio už před měsícem žlutým vestám nabídl využití internetové platformy Rousseau, jejímž prostřednictvím členové M5S o všem hlasují. Nespokojení Francouzi by tuto internetovou platformu mohli podle italského vicepremiéra použít k organizaci protestů, při hlasování o volebním programu nebo při výběru volebních kandidátů.

Vztahy mezi Římem a Paříží po nástupu italské populistické vlády loni v červenu komplikuje celá řada třecích ploch. Prvním impulsem k diplomatickým přestřelkám byla migrace. Od nástupu nové vlády v Římě stojí navíc na italské straně práce na rychlodráze, která má spojit Turín a Lyon. A konečně, žluté vesty na úkor prezidenta podpořil i Di Maiův koaliční partner Matteo Salvini.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud