Italští starostové se vzepřeli vládě, odmítají přitvrdit vůči migrantům | info.cz

Články odjinud

Italští starostové se vzepřeli vládě, odmítají přitvrdit vůči migrantům

Několik starostů velkých italských měst oznámilo, že se nebudou řídit zákonem o migraci a bezpečnosti, který prosadil šéf protiimigrační Ligy, vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini. Informovala o tom dnes agentura AFP. Starosta sicilské metropole Palermo zákon označil za „nelidský“, starosta Neapole je zase připraven vpustit do přístavu loď Sea-watch 3 německé neziskové organizace s 32 migranty na palubě. Itálie přitom z popudu Salviniho lodím nevládních organizací loni přístavy uzavřela.

Středolevý starosta Palerma Leoluca Orlando ve veřejnoprávním rozhlase řekl, že zákon nebude uplatňovat v případech, které spadají do kompetence místní správy. „Text (zákona) je nelidský, protože porušuje lidská práva, a kriminogenní, neboť status lidí, kteří jsou na našem území legálně, mění na nezákonný,“ dodal.

Orlando zpochybňuje zejména opatření, které zamezuje osobě, která má dočasné povolení k pobytu, získat povolení k pobytu trvalému. Vysvětlil, že starostové takovému člověku nemohou vydat průkaz totožnosti, bez nějž daná osoba nemá přístup ke zdravotní péči.

Svého sicilského kolegu podpořili levicoví starostové Neapole, Florencie, ale také první muž Parmy, Federico Pizzarotti, který odešel z protestního Hnutí pěti hvězd, jež s Ligou zformovalo loni v červnu vládní koalici.

„Nebudu postupovat z pozice síly, metody starostů posoudí voliči,“ reagoval Salvini. Dodal, že starostové „se budou zodpovídat osobně civilizovaným způsobem legální cestou, protože se jedná o zákon státu“.

Záchranářské lodě ve StředomoříZáchranářské lodě ve Středomoříautor: INFO.CZ

„Doufám, že se tato loď přiblíží k neapolskému přístavu, protože navzdory tomu, co říká vláda, zahájíme záchranné práce a vpustíme ji do přístavu,“ řekl dnes starosta Neapole k případu Sea-Wacth 3.

„Italské přístavy jsou zavřené, už jsme přijali příliš migrantů a přespříliš jsme obohatili pašeráky lidí! Levicoví starostové by měli myslet na občany v nouzi, a ne na migranty,“ reagoval okamžitě Salvini.

Zákon o migraci a bezpečnosti, který na konci listopadu prosadila vládní koalice, výrazně omezil práva žadatelů o azyl.

Loď Sea-Watch s 32 migranty na palubě od 22. prosince pluje ve Středozemním moři, ale žádná ze zemí ji nechce přijmout. Nyní jí Valletta kvůli špatnému počasí povolila dočasně zakotvit v maltských vodách. Kotví zde i plavidlo Sea-Eye jiné německé neziskové organizace se 17 migranty na palubě.

Evropská komise dnes vyzvala členské státy, aby si pět desítek běženců mezi sebou rozdělily. Nizozemsko ve středu uvedlo, že část lidí z paluby Sea-Watch 3 přijme.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud