Italům došla trpělivost. Zavřeme přístavy, hrozí tváří v tvář migrační vlně | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Italům došla trpělivost. Zavřeme přístavy, hrozí tváří v tvář migrační vlně

Italům došla trpělivost. Zavřeme přístavy, hrozí tváří v tvář migrační vlně

Italské úřady pohrozily, že budou bránit plavidlům pod cizí vlajkou v přistávání u břehů země. Napsala to BBC. Hrozba očividně míří na lodě a čluny přepravující do Itálie tisíce migrantů zachráněných při plavbě ze severní Afriky. Na jihu Evropy jich teď za čtyři dny zajistili zhruba deset tisíc, což je rekord. Italové spolu s tím chrlí kritiku na adresu Evropské unie, která podle nich nic nedělá a před problémem zavírá oči.

Riskantní cestu na člunech a přeplněných bárkách, kde o životě a smrti rozhoduje štěstí a nelítostní pašeráci, letos podstoupilo už 73 tisíc běženců. Oproti stejnému období loňského roku je to nárůst o 14 procent, píše BBC.

Na příležitost mnozí z nich dlouho vyčkávají u severoafrických břehů a obětují pro ni vše. Když se šance naskytne, neváhají nehledě na nejistý výsledek a riskují život na moři. Mnohdy jim ani nic nezbývá – pašeráci nad nimi mají absolutní moc. Do člunů přitom ženou stále víc lidí naráz, nedávají jim vodu, děti zotročují a plavidla nechávají na vodě bez motorů.

720p 480p 360p 240p
Dramatická záchrana uprchlíků, kterým se na Středozemním moři vznítil člun.

Asi 2 000 lidí za tento pokus jen letos zaplatilo životem. Ti, kdo přežili, ale nemají vyhráno a italským úřadům teď zdá se dochází trpělivost. Itálie došla bodu absolutního naplnění, zní z Říma a přidává se důrazná kritika Evropské unie. Premiér země nařkl Brusel, že se raději „dívá jiným směrem“ a migraci přes Středozemní moře ve skutečnosti neřeší.

Italská pobřežní stráž hraje při zachraňování běženců z vody aktivně nejvýraznější roli. Pod vedením unijní agentury Frontex v oblasti pokračuje záchranná mise Triton, ale velký díl připadá i na humanitární organizace a dobrovolnická plavidla. Právě ta by se dle BBC měla stát terčem Itálií zvažovaných nařízení. „Návrh na blokování vstupu humanitárních lodí pod cizí vlajkou do italských přístavů byl předmětem diskuze,“ cituje agentura Reuters zdroje blízké italské vládě.

Není ale zřejmé, zda je takový krok legálně možný a jakou odezvu by vyvolal.

Ulehčit Itálii a Řecku, které jako evropské „nárazníkové“ země pociťují migraci zdaleka nejcitelněji, měl unijní program na řízené přemísťování prověřených běženců do dalších evropských států. Záměr ale skončil do velké míry fiaskem kvůli těžkopádným úředním procesům a především kvůli malé ochotě dalších zemí přijímat běžence.

Jak je v Česku dobře známo, to se nejvíc projevilo právě ve střední Evropě, kde země Visegrádské čtyřky odmítly cizince do země pouštět. Česká republika jich přijala jen 12 namísto dojednaných zhruba 2 800. Brusel kvůli tomu zahájil některými zeměmi včetně ČR řízení, které může skončit postihem.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.