Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Izrael a Sýrie na ostří nože: Vypukne na Blízkém východě další ničivá válka?

Izrael a Sýrie na ostří nože: Vypukne na Blízkém východě další ničivá válka?

Je to nejvážnější vojenská konfrontace Tel Avivu s Damaškem od vypuknutí syrské občanské války v roce 2011. Izraelské letectvo dnes brzo ráno podniklo nálety na syrské a íránské cíle v Sýrii, sám přitom přišel o stíhačku F-16. Situace je vyhrocená, strany konfliktu nešetří výhrůžkami a hrozbami odvetou.  

Co odstartovalo současnou krizi?

Izraelský vojenský vrtulník dnes brzo ráno sestřelil íránské bezpilotní letadlo, které dle armády přiletělo do izraelského vzdušného prostoru z oblasti Palmýry v centrální části Sýrie.

Jako odvetu izraelské letectvo podniklo nálety na cíle v Sýrii. „Rozhodli jsme se zaútočit na vůz, z nějž Íránci dron vyslali. Šlo o chirurgickou operaci hluboko na syrském území, cíl byl zničen,“ uvedl armádní mluvčí Ronen Manelis.

Pozadu nezůstali ani Syřané. Armáda zaktivovala protivzdušnou obranu, která zřejmě zasáhla jednu izraelskou stíhačku F-16. Posádka se musela katapultovat a letadlo spadlo v severním Izraeli. Piloti utrpěli zranění a museli být převezeni do nemocnice. Stav jednoho z nich je vážný. 

Podle syrské státní televize bylo zasaženo několik izraelských letadel, to ale Izrael popírá.

Co následovalo poté od Izraele?

Zahájil druhý odvetný útok na 12 syrských a íránských pozic v Sýrii, mezi nimiž byly tři baterie protivzdušné obrany a čtyři íránské cíle, které patří k íránské vojenské mašinérii v Sýrii. Izraelský server Ynet napsal, že armáda vyslala osm stíhacích letadel. Všechna letadla se z této mise vrátila v pořádku.  

Mluvčí izraelské armády označil vyslání dronu nad Izrael za „závažné narušení izraelské svrchovanosti, za něž nese odpovědnost Írán“. Řekl také, že Izrael si nepřeje situaci stupňovat, ale „je připraven na všechny alternativy“. Írán a Sýrie si podle něj hrají s ohněm.

Izraelský velvyslanec v Moskvě Harry Koren na nastalou situaci zareagoval prohlášením, že od jižní syrské hranice by se měly urychleně stáhnout oddíly libanonského radikálního hnutí Hizballáhu a dalších šíitských skupin, které jsou stejně jako Rusko a Írán spojencem Asadovy vlády v Damašku a pomáhají syrské armádě. Podle Korena si přítomnost íránské armády v Sýrii vyžaduje větší politickou i vojenskou koordinaci s Ruskem.

Mezinárodní letiště u Tel Avivu kvůli konfrontaci asi na hodinu zastavilo starty letadel, premiér Benjamin Netanjahu situaci konzultoval s bezpečnostními složkami.

Jak hodnotí situaci Sýrie a její spojenci?

Odmítají, že se íránský dron ocitl v izraelském vzdušném prostoru; jednání Izraele označili za terorismus a hrozí židovskému státu tvrdou odvetou. Bezpilotní letadlo prý bylo ze základny v Sýrii vysláno k „rutinní operaci“ proti radikálnímu Islámskému státu v syrské poušti. Když Izraelci útočili na tuto základnu, označovanou jako T4, byl dron ještě ve vzduchu a směřoval k poušti. Izraelský útok na základnu bezpilotních letadel v provincii Homs považuje režim syrského prezidenta Bašára Asada a jeho spojenci za teroristický čin.

Velitel íránských revolučních gard Hosejn Salámí doslova prohlásil, že „Írán dokáže zničit všechny americké základny v regionu a způsobit sionistickému režimu peklo“. Zároveň také řekl, že izraelskou informaci o sestřelení dronu potvrdit nemůže.

Moskva mezitím vyzvala všechny strany ke zdrženlivosti. „Vyzýváme obě strany, aby zachovaly zdrženlivost a vyhnuly se jakýmkoliv krokům, které povedou k dalšímu zkomplikování situace,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. „Je třeba bezpodmínečně respektovat svrchovanost a územní celistvost Sýrie a dalších zemí v regionu,“ dodalo.

Co bude dál?

Podobná akce není pro Izrael obvyklá. Židovský stát se předtím omezil jenom na útoky na libanonské radikální hnutí Hizballáh, které je stejně jako Rusko a Írán spojencem vlády v Damašku a pomáhá syrské armádě.

V poslední době však Izrael znepokojují množící se operace oddílů podporovaných Íránem u izraelské hranice se Sýrií a Libanonem. Židovský stát se obává toho, že Írán zneužije své přítomnosti v Sýrii k útokům na Izrael a k vytvoření koridoru mezi Libanonem a Íránem, jímž bude Hizballáh dostávat zbraně. Podle CNN tak Izrael v posledních měsích provedl v této oblasti několik desítek úderů, aby ochránil svoji „červenou linii“.  

„Izrael dlouhodobě tvrdí, že není ochoten zapojit se do syrského konfliktu na jakékoliv straně, zároveň že ale nehodlá umožnit využití tohoto konfliktu k ohrožení svých hranic. Nyní hrozí otevření fronty na Golanských výšinách, což by znamenalo hrozbu pro severní polovinu Izraele,“ upozornil blízkovýchodní zpravodaj ČT Jakub Szántó.

Izrael má ve vojenských akcích podporu svého spojence USA. „Izrael je naším nejbližším bezpečnostním partnerem v regionu a my plně podporujeme jeho základní právo bránit se před hrozbami, které ohrožují jeho obyvatele a území,“ oznámil mluvčí Pentagonu Adrian Rankine-Galloway. „Sdílíme obavy mnoha lidí z celého regionu, že aktivity Íránu ohrožují mezinárodní mír a bezpečnost,“ dodal.

Blízkovýchodní zpravodaj BBC Tom Bateman považuje sestřelení izraelské stíhačky za vážnou eskalaci. Podle deníku the Jerusalem Post je to vůbec poprvé od roku 2006, co Izrael přišel při vojenské akci o letadlo. „Dosud měl Izrael navrch, je to poprvé, co při ostřelování cílů v Sýrii přišel o letadlo,“ upozornil v komentáři pro ČT blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček. 

Syřané naopak sestřelení letadla oslavují jako velký úspěch. Podle expertů se syrská protivzdušná obrana výrazně zlepšila díky Rusku, který režimu dodal výkonné protiletecké systémy. Je tak pravděpodobné, že k podobným excesům může dojít i v budoucnu. 

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1