Izrael dráždí Palestince. Má v plánu vybudovat dalších 2500 bytů v osadách na okupovaném území | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Izrael dráždí Palestince. Má v plánu vybudovat dalších 2500 bytů v osadách na okupovaném území

Izrael dráždí Palestince. Má v plánu vybudovat dalších 2500 bytů v osadách na okupovaném území

Izrael má v plánu vybudovat dalších 2500 bytů v židovských osadách na okupovaném Západním břehu Jordánu. O souhlas s výstavbou chce příští týden požádat ministr obrany Avigdor Lieberman, oznámil na twitteru. Výstavba v osadách je z hlediska mezinárodního práva nezákonná.

„Dva tisíce pět set nových bytů, které bude příští týden schvalovat plánovací komise, bude postaveno ještě v roce 2018,“ uvedl Lieberman. Jak dodal, bude také žádat o souhlas s výstavbou dalších 1400 bytových jednotek, které by měly přijít na řadu později.

Osady jsou z pohledu mezinárodního práva nelegální a komplikovaly minulá kola mírových rozhovorů. Palestinci chtějí mít stát na Západním břehu a v Pásmu Gazy, množství roztroušených osad ale zabraňuje vzniku územně celistvého státu.

Izrael tvrdí, že osidluje historická území, kde Židé vždy žili. Na Západním břehu Jordánu a ve východní Jeruzalémě žije asi 500 000 Izraelců a více než 2,6 milionu Palestinců, uvedla agentura Reuters.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.