Izrael opět udeřil v Sýrii. Při útoku u Damašku umírali Asadovi bojovníci | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Izrael opět udeřil v Sýrii. Při útoku u Damašku umírali Asadovi bojovníci

Izrael opět udeřil v Sýrii. Při útoku u Damašku umírali Asadovi bojovníci

Při úterním izraelském raketovém útoku poblíž syrské metropole Damašku bylo zabito nejméně devět provládních bojovníků. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Zasažen byl podle ní sklad zbraní patřící Íránským revolučním gardám.

V sektoru Kisva "bylo zabito devět bojovníků patřících k Íránským revolučním gardám nebo k proíránským šíitským milicím", řekl agentuře AFP ředitel SOHR Ramí Abdar Rahmán. Terčem útoku podle něj byla "skladiště zbraní patřící Íránským revolučním gardám", které bojují po boku syrských vládních sil ve válce, která Sýrii pustoší už od roku 2011.

Syrská oficiální tisková agentura informovala, že syrská armáda dvě izraelské rakety mířící do oblasti jižně od Damašku v úterý večer sestřelila. Podle syrských státních médií izraelský nálet zasáhl vojenskou základnu, ale nezpůsobil žádné ztráty na životech.

Izrael předtím projevil znepokojení nad nezvyklými přesuny íránských sil v Sýrii. Izraelské úřady proto vyzvaly civilní obranu v oblasti Golanských výšin k otevření protileteckých krytů a ohlásil mobilizaci části vojenských záloh. Podle izraelských médií jde o bezprecedentní krok od začátku syrské občanské války. Úterní nálet ale Izrael nijak nekomentoval.

Armáda na Golanských výšinách, které Izrael dobyl na Sýrii ve válce z roku 1967, umístila obranný systém přezdívaný Železná kupole (Iron Dome), což vede k předpokladu, že židovský stát očekává útok pozemními raketami či minomety.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.