Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Izrael protestuje. Kvůli rezoluci proti výstavbě osad snížil příspěvek OSN

Izrael protestuje. Kvůli rezoluci proti výstavbě osad snížil příspěvek OSN

Částka, kterou země každoročně platí, bude nižší o šest milionů dolarů. Země protestuje proti prosincové rezoluci, Rady bezpečnosti OSN, která požaduje po židovském státu, aby přestal s výstavbou osad na okupovaných palestinských územích.

Podle izraelské mise při OSN je zmíněných šest milionů dolarů částkou, která by připadla „protiizraelským institucím“. Jmenovala například Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA).

„Je nesmyslné, aby Izrael financoval subjekty, které v OSN působí proti nám,“ uvedl izraelský velvyslanec při OSN Danny Danon. „OSN musí ukončit absurdní realitu, kdy podporuje subjekty, jejichž jediným smyslem je šířit podněcování k nenávisti a protiizraelskou propagandu,“ dodal.

Snížení příspěvků je podle mise prvním ze série protestních kroků, které má židovský stát a jeho ministerstvo zahraničí v souvislosti s rezolucí v plánu. Izrael dosud ročně do OSN přispíval částkou 40 milionů dolarů (přes jednu miliardu Kč).

Hlasováním o rezoluci vyvrcholily rozpory mezi izraelskou vládou a končící administrativou Baracka Obamy, která schválení usnesení oproti očekáváním umožnila a Izrael skrze ministra zahraničí Kerryho důrazně kritizovala. Nastupující prezident Donald Trump tento postup odsoudil, což ocenil izraelský premiér Netanjahu. Ten si od Trumpova nástupu do Bílého domu slibuje obrat ve vzájemných vztazích.

 

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek