Izrael utahuje smyčku kolem Asada. Při oslavách vesmírného programu zveřejnil snímky jeho paláce | info.cz

Články odjinud

Izrael utahuje smyčku kolem Asada. Při oslavách vesmírného programu zveřejnil snímky jeho paláce

Syrský prezident Bašár Asad má vážný důvod k obavám. Po náletu izraelského letectva v syrské Latákii, kde i s rodinou pravděpodobně občas přebývá, se objevila znepokojující indicie, že se stal cílem. Izrael totiž podle tamního webu Times of Israel při oslavách 30 let svého vesmírného programu zveřejnil satelitní snímky Asadova paláce.

Fotografie velmi rozsáhlého prezidentského paláce, tanků na vojenské základně a mezinárodního letiště v Damašku pořídila moderní špionážní družice Ofek 11. Times of Israel snímky publikuje jako zjevnou hrozbu Sýrii, kde izraelské letectvo od loňska zasáhlo více než 200 cílů.

Sýrie (rozložení sil k začátku září 2018)Sýrie (rozložení sil k začátku září 2018)autor: INFO.CZ

Některé z cílů na zveřejněných fotografií navíc Izraelci v posledních dnech nejspíš zasáhli. V noci na neděli údajně zneškodnili íránský letoun, který měl převážet zbraně, na mezinárodním letišti v Damašku. Zasaženo bylo i několik skladů zbraní, které se nacházely tamtéž.

Izrael útoky tradičně nekomentuje, ale izraelský premiér Benjamin Netanjahu o akcích nepochybně věděl. „Izrael neustále pracuje na tom, aby svým nepřátelům překazil snahy získat pokročilé zbraně,“ uvedl premiér v pondělí. „Čára, kterou jim nedovolíme překročit, je naprosto zřetelná. Stejně jako naše odhodlání,“ dodal.

Rusko v Sýrii

Izraelské nálety se stupňují v době, kdy se syrská a ruská armáda chystají dobýt region Idlíb se stejnojmenným hlavním městem. Jde v podstatě o poslední baštu odporu namířeného proti Asadovu režimu. V regionu žijí nejméně tři miliony lidí a také početné oddíly bojovníků skupin, které sympatizují například s teroristickou organizací Al-Káida. Panují obavy, že úder způsobí humanitární katastrofu a vyvolá početnou migrační vlnu.

Izraelci nepochybně svým počínáním syrské armádě dobytí Idlíbu komplikují. Syrská protivzdušná obrana omylem sestřelila ruský vojenský letoun Il-20. Za ruským strojem se totiž kryly izraelské stíhačky, které ostřelovaly cíle v Sýrii. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Podle mluvčího ministerstva zahynulo 15 ruských vojáků a vinu na tom podle něj nese právě Izrael. Rusko pohrozilo přiměřenými odvetnými kroky, uvedly ruské tiskové agentury, a Moskva si předvolala izraelského velvyslance v Rusku. Izraelská armáda odpoledne v souvislosti se sestřelením ruského letounu vyjádřila lítost, zdůraznila ale, že vinu nese Damašek.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud