Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Izraelská armáda zničila tunel z Gazy do Egypta. Hamás jím zřejmě pašoval zbraně

Izraelská armáda zničila tunel z Gazy do Egypta. Hamás jím zřejmě pašoval zbraně

Izraelská armáda zničila tunel vedoucí z Gazy do Egypta a Izraele, oznámila dnes oficiální místa židovského státu. Podle obyvatel Gazy bombardovaly izraelské stíhačky oblast jižně od města Rafáhu při egyptské a izraelské hranici. Tunel vyhloubili bojovníci radikální skupiny Hamás, která enklávu Gazy kontroluje.

Žádné zprávy o případných obětech zatím nejsou k dispozici. Izrael bez dalších podrobností oznámil, že vyvinul nový způsob, jak podzemní tunely zjišťovat. Ministr obrany Avigdor Lieberman izraelské televizi řekl, že do konce letošního roku by všechny tunely Hamásu měly být zničeny.

720p 360p
Jeruzalém: Proč Svaté město už tisíce let krvácí?

Podle mluvčího izraelské armády byl „tunel teroristů" dlouhý půldruhého kilometru a měl sloužit k útočným operacím v Izraeli, a to buď přímo nebo přes egyptské území.

Tunely obvykle slouží k přepravě zboží nejrůznějšího druhu, Hamás je používá i k pašování zbraní do Gazy a vysílání bojovníků do Izraele. Během poslední války v Gaze v roce 2014 existovalo údajně několik desítek takových tunelů.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link