Izraelská vláda se rozpadá. Může za to zpackaná operace elitní jednotky v palestinské Gaze? | info.cz

Články odjinud

Izraelská vláda se rozpadá. Může za to zpackaná operace elitní jednotky v palestinské Gaze?

Ta tajná operace v palestinském Pásmu Gazy opravdu neproběhla podle představ izraelské armády. Zemřel při ní jeden příslušník elitního komanda a posléze i sedm Palestinců. Média spekulují o tom, že nedělní fiasko v Pásmu ještě umocnilo rivalitu mezi premiérem židovského státu a jeho ministrem obrany, který dnes na funkci rezignoval. Izrael patrně brzy čekají volby.

Neděle, cesta nedaleko města Chán Júnis na jihu palestinského Pásma Gazy. Ke kontrolnímu stanovišti se blíží nenápadný vůz. Hlídkující Palestinci přesto pojali podezření a kontrolu neodbyli, což je stálo život. V autě seděli izraelští vojáci z elitní jednotky Sajeret Matkal. Britský server Mail Online dodává, že přinejmenším někteří z nich cestovali v přestrojení za ženy. Došlo ke střelbě. Izraelci se dostali do defenzívy, ze které jim podle všeho pomohl až zásah ze vzduchu – na místo se vydaly izraelské drony i pilotované stroje.

Výsledek? Sedm zabitých Palestinců a jeden mrtvý Izraelec drúzského původu (ti jsou pro arabský vzhled i loajalitu k židovskému státu) do podobných misí nasazováni vcelku často. U těchto obětí nezůstalo: oběma směry vzlétly rakety, umírali další lidé. Premiér a lídr pravicové strany Likud Benjamin Netanjahu se proto rozhodl přerušit návštěvu Paříže, kam přijel spolu s dalšími státníky uctít oběti první světové války. Již v úterý začalo platit příměří, které židovský stát s radikálním hnutím Hamás – to ovládá palestinské Pásmo – rychle uzavřel.

Dnes, tedy ve středu ministr obrany a vůdce koaliční, pravicově-populistické strany Jisrael bejtenu (Izrael, náš domov) Avigdor Lieberman oznámil, že na vládní post rezignuje. Důvod? Klid zbraní s Hamásem. Podle jeho slov jde totiž o „kapitulaci před terorem, která z dlouhodobého hlediska vážně ohrozí bezpečnost“ země. Lídr obrany s pověstí protipalestinského jestřába prý navíc doufá v co nejrychlejší konání parlamentních voleb, které se podle zákona musejí konat nejpozději za rok, tedy v listopadu 2019.

První spekulace, ba místy i konspirace ohledně načasování nedělní operace se objevily ještě o víkendu. Počkal ministr obrany na odjezd svého kabinetního šéfa do Francie, aby posléze vyvolal napětí s Gazou, což v zásadě není těžké? Došlo k prozrazení izraelské operace? Kým? A především: jaký úkol členové elitní jednotky – na horkém palestinském území a v přestrojení – vlastně plnili? Měli zabít konkrétní palestinské velitele, nebo je unést? Koho? Proč? Jasných odpovědí se média podle očekávání nedobrala, politický vývoj však dohadům přeje.

Možnost, že premiér Netanjahu brzy vyhlásí volby, totiž izraelští komentátoři naznačují týdny. Potřebnou důvěru voličů by nyní podle všeho získal. V podobném rybníku jako Likud ovšem loví i Lieberman, za kterým stojí obvykle sekulární, rusky mluvící a silně doprava hledící Izraelci. Na stejně vlně ale surfuje i současný ministr školství Naftali Benet z koaliční partaje Židovský domov, pro kterou hlasují nejčastěji nábožensky založení nacionalisté podporující výstavbu osad na palestinských územích. Ten si už řekl o resort obrany, který se chystal převzít sám premiér Netanjahu. Jakkoli se izraelští analytici zdráhají tuto vládu pohřbít, takto obvykle vypadá začátek předvolební kampaně. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud