Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Izraelský parlament zablokoval zákon o rovnocennosti Židů a Arabů

Izraelský parlament zablokoval zákon o rovnocennosti Židů a Arabů

Vedení izraelského parlamentu v neděli odmítlo předložit k projednání návrh zákona, který požadoval, aby Izrael přistupoval stejně ke všem občanům, a přiznal tak arabské menšině stejná práva jako většinové židovské populaci. Návrh předložila arabská strana Balad. Informoval o tom dnes web arabské televize Al-Džazíra.

V návrhu stálo, že cílem je "ukotvit v ústavním právu princip rovnocenného občanství a zároveň uznat práva židovských i arabských národnostních skupin v zemi". Návrh byl iniciativou palestinské nacionalistické strany Balad, která patří ke Společné kandidátce, což je koalice čtyř arabských parlamentních stran.

Izrael je jednou ze tří demokracií světa bez ústavy, ostatní dvě jsou Británie a Nový Zéland.

Cílem návrhu bylo udělat z Izraele demokratičtější stát, uvedla v rozhovoru s televizí Al-Džazíra arabská poslankyně Hanín Zuabíová. "Odmítnutí našeho návrhu znamená, že stejná práva nejsou v souladu s definicí Izraele jako židovského státu... Je jasné, že Izrael považuje demokracii, nebo jen volání po ní, za ohrožení své existence," dodala poslankyně ze strany Balad.

720p 360p
Jeruzalém: Proč Svaté město už tisíce let krvácí?

Návrh zákona poukazuje na to, že Izrael je demokracie, a tak by měl přistupovat ke všem občanům stejně, což se musí týkat rovněž arabské menšiny. Dokument volá i po oddělení náboženství od státu a zároveň žádá náboženskou svobodu pro všechny věřící. Návrh podle televize Al-Džazíra tak de facto požadoval, aby judaismus nebyl státem dotované náboženství.

Arabský poslanec Džamál Zahálka uvedl, že cílem arabských poslanců bylo, aby se k arabským občanům Izraele přistupovalo stejně jako k židovským. "Pokud chce Izrael zůstat demokratickým státem, pak musí ke všem občanům přistupovat stejně," řekl.

Současný politický a právní systém v Izraeli upřednostňuje židovské občany kvůli jejich vyznání, uvádí Al-Džazíra.

Zahálka nicméně podotkl, že i kdyby návrh nebyl zablokován, židovská většina v parlamentu by ho nepodpořila.

Teoretickým dopadem uzákonění požadavků arabských poslanců by bylo ukončení izraelského zákona o návratu, který umožňuje Židům získat izraelské občanství a v zemi zůstat.

"Je to šílený návrh a každému inteligentnímu jedinci musí být jasné, že musel být zablokován... Jeho cílem bylo podkopat základy státu," uvedl dnes na parlamentním webu jeho předseda Juli Edelstein.

Vyhlášení nezávislosti Izraele před 70 lety, 14. května 1948, pro Palestince znamenalo národní katastrofu (nakbu). Ta začala, když bylo před a během první arabsko-izraelské války (1948-1949) vyhnáno ze svých domovů na 700.000 Palestinců. Po šestidenní válce v roce 1967 je následovalo dalších asi 320.000 Palestinců.

Palestinští Arabové, kterých v Izraeli žije asi 1,5 milionu, tvoří zhruba 20 procent populace.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232