Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Izraelský premiér Netanjahu v hledáčku policie kvůli korupci. Čekají Izrael předčasné volby?

Izraelský premiér Netanjahu v hledáčku policie kvůli korupci. Čekají Izrael předčasné volby?

Izraelská policie dnes opět vyslýchá premiéra Benjamina Netanjahua kvůli obviněním z korupce. Sedmašedesátiletý předseda vlády, který veškerá obvinění popírá, zatím nebyl z ničeho obviněn. Jeho političtí soupeři ale stále častěji hovoří o možnosti předčasných voleb, informovala agentura Reuters.

Netanjahu je podezřelý z údajně nelegálního přijímání drahých darů od domácích i zahraničních podnikatelů a také z toho, že se snažil přimět majitele jedněch z největších izraelských novin, deníku Jediot Achronot, aby o něm psaly pozitivně. Výměnou za to Netanjahu podle izraelských médií nabídl, že zajistí snížení nákladu konkurenčního deníku Israel Hajom.

 

Dnešní výslech, který je v pořadí už čtvrtý, se koná v Netanjahuově rezidenci v Jeruzalémě. Policejní mluvčí sdělila, že vyšetřovatelé po skončení výslechu zveřejní prohlášení. Policejní šéf Roni Elsheich už dříve novinářům řekl, že vyšetřování se chýlí ke konci. Policie se podle něj po jeho skončení rozhodne, zda kauzu nechá být, nebo doporučí prokuratuře, aby vznesla proti Netanjahuovi obvinění.

Politici napříč stranami podle Reuters začínají taktizovat s ohledem na možné předčasné volby v případě Natanjahuova obvinění. Pokud by tato situace skutečně nastala, premiér by pravděpodobně rezignoval. Většina analytiků se podle Reuters shoduje, že premiéra nikdo z jeho strany Likud nenahradí a nejpravděpodobnější možností jsou tak předčasné volby někdy na podzim.

 

Netanjahu i jeho manželka Sara v minulosti čelili několika skandálům. Sara Netanjahuová byla například obviňována z údajného tyranizování zaměstnanců i z extravagantních a vysokých výdajů.

Netanjahu stojí v čele izraelské vlády od března 2009, premiérem byl ale už v letech 1996–1999. Celkem se stal předsedou vlády čtyřikrát, jako jediný v historii země třikrát za sebou. Pokud v roce 2019 dokončí toto volební období, stane se nejdéle sloužícím premiérem Izraele.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744