Jaderná válka na spadnutí. Zažijete ohnivou zlobu, jakou jste neviděli, pohrozil Trump KLDR | info.cz

Články odjinud

Jaderná válka na spadnutí. Zažijete ohnivou zlobu, jakou jste neviděli, pohrozil Trump KLDR

Severní Korea úspěšně vyrobila zmenšenou jadernou hlavici, která se vejde do jejích raket, potvrdily v tajné zprávě americké tajné služby. Informaci o nové analýze přinesl deník The Washington Post. Americký prezident Donald Trump na zprávu reagoval hrozbou, že KLDR bude čelit síle, jakou nezažila, pokud neustoupí od provokací.

Severní Korea by neměla dál Spojeným státům vyhrožovat. Pokud v tom ale bude pokračovat, narazí na oheň a vztek, jaké svět neviděl, prohlásil Trump Na tiskové konferenci v Bedminsteru ve státě New Jersey.

Potvrzení o výrazném pokroku při vývoji jaderné a raketové technologie přichází ve chvíli, kdy napětí mezi USA a KLDR vzrostlo  i kvůli novým sankcím, které na totalitní režim uvalila Rada bezpečnosti OSN. Nedávno navíc americké úřady zvýšily odhad velikosti jaderného arzenálu Pchongjangu. Kim Čong-un má podle poslední zprávy k dispozici až 60 nukleárních zbraní. 

Možná hrozba KLDR je tak mnohem vyšší, než se doteď předpokládalo, uvádí list The Washington Post. Rychlost, s jakou se KLDR přibližuje schopnosti zasáhnout půdu Spojených států, je podle analytiků znepokující. 

Jaderný program KLDR autor: Info.cz

„Tajné služby předpokládají, že Severní Korea vyrobila jaderné zbraně, které je balistická raketa schopná unést," píše se v tajné zprávě, do které mohli novináři The Washington Post částečně nahlédnout. Závěry zprávy potvrdily také dva američtí představitelé, kteří mají k dokumentu přístup. Další informace ale uvést odmítli.

Podobné předpoklady nicméně tento týden představilo i Japonsko, které se také domnívá, že proces zmenšení jaderné zbraně se KLDR už povedl. 

Pchongjang navzdory všem varováním nadále pokračuje v jaderných a raketových testech. Mezikontinentální balistickou raketu poprvé úspěšně otestoval na začátku července; koncem téhož měsíce pak test zopakoval.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud