Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jaderný odpad z Fukušimy skončí v moři. Je neškodný, tvrdí firma, rybáři zuří

Jaderný odpad z Fukušimy skončí v moři. Je neškodný, tvrdí firma, rybáři zuří

Toxický odpad, který vznikl při jedné z největších světových nukleárních katastrof, skončí v moři. Potvrdil to šéf japonské společnosti, která má na starosti likvidaci radioaktivního materiálu v okolí Fukušimy.

Takashi Kawamura, předseda společnosti TEPCO (Tokya Electric Power Company) řekl zahraničním novinářům, že téměř 777 tisíc tun vody obsahující tritium (radioaktivní izotop vodíku), látku, která vzniká při jaderných procesech a těžko se z vody filtruje, vypustí do Pacifického oceánu ve snaze odklidit následky tragédie elektrárny Fukušima v roce 2011. Tehdy Japonsko zasáhlo rozsáhlé zemětřesení a vlna tsunami, která zabila na 15 tisíc lidí a ochromila provoz elektrárny, která se od té doby vyrovnává s radiací.

Trititum je v malých dávkách pro lidi poměrně neškodné, uvádí server Newsweek. Vylévání tohoto druhu jaderného odpadu není u elektráren neobvyklé, hlasitě se proti těmto praktikám ale bouří místní rybáři, kteří argumentují tím, že v důsledku této environmentální kaatstrofy už si toho vytrpěli dost.

720p 480p 360p 240p
Divoká prasata ve Fukušimě

TEPCO tvrdí, že koncentrace tritia je nízká a místní ekosystém podle společnosti nijak zásadně neovlivní, naopak jeho vypuštění do moře může zabránit dalším vážným nehodám. Podle rybářů bude mít ale vliv už jen samotná publicita, která může mít zásadní dopad na jejich živobytí. Řada zemí už teď kvůli katastrofě z Japonska nedováží ryby, zákaz by tak mohli prodloužit, případně by se mohl rozšířit i mezi dalšími státy. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1