Jaderný odpad z Fukušimy skončí v moři. Je neškodný, tvrdí firma, rybáři zuří | info.cz

Články odjinud

Jaderný odpad z Fukušimy skončí v moři. Je neškodný, tvrdí firma, rybáři zuří

Toxický odpad, který vznikl při jedné z největších světových nukleárních katastrof, skončí v moři. Potvrdil to šéf japonské společnosti, která má na starosti likvidaci radioaktivního materiálu v okolí Fukušimy.

Takashi Kawamura, předseda společnosti TEPCO (Tokya Electric Power Company) řekl zahraničním novinářům, že téměř 777 tisíc tun vody obsahující tritium (radioaktivní izotop vodíku), látku, která vzniká při jaderných procesech a těžko se z vody filtruje, vypustí do Pacifického oceánu ve snaze odklidit následky tragédie elektrárny Fukušima v roce 2011. Tehdy Japonsko zasáhlo rozsáhlé zemětřesení a vlna tsunami, která zabila na 15 tisíc lidí a ochromila provoz elektrárny, která se od té doby vyrovnává s radiací.

Trititum je v malých dávkách pro lidi poměrně neškodné, uvádí server Newsweek. Vylévání tohoto druhu jaderného odpadu není u elektráren neobvyklé, hlasitě se proti těmto praktikám ale bouří místní rybáři, kteří argumentují tím, že v důsledku této environmentální kaatstrofy už si toho vytrpěli dost.

Divoká prasata ve Fukušimě autor: Info.cz

TEPCO tvrdí, že koncentrace tritia je nízká a místní ekosystém podle společnosti nijak zásadně neovlivní, naopak jeho vypuštění do moře může zabránit dalším vážným nehodám. Podle rybářů bude mít ale vliv už jen samotná publicita, která může mít zásadní dopad na jejich živobytí. Řada zemí už teď kvůli katastrofě z Japonska nedováží ryby, zákaz by tak mohli prodloužit, případně by se mohl rozšířit i mezi dalšími státy. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud