Jak integrovat migranty? Mohli by bojovat v cizineckých legiích, navrhuje think-tank | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak integrovat migranty? Mohli by bojovat v cizineckých legiích, navrhuje think-tank

Jak integrovat migranty? Mohli by bojovat v cizineckých legiích, navrhuje think-tank

Francouzská cizinecká legie by se mohla stát vzorem pro ostatní státy, jak integrovat migranty. S nápadem přišel zahraniční think-tank Atlantic Council. Evropské země by tím podle něj mohly vyřešit nejen potíže se začleňováním příchozích cizinců, ale také nízký počet vojáků v armádách.

Vláda v Paříži oznámila, že chce navýšit počet lidí v armádě. Přibýt by mělo celkem 11 tisíc vojáků. Zhruba třetina z tohoto počtu má připadnout na cizineckou legii. Ta by tak nově čítala téměř devět tisíc osob.

Francouzská cizinecká legie je pojem. Její historie sahá až do první poloviny 19. století. Ačkoli její velitelé jsou převážně Francouzi, řadoví vojáci pocházejí z rozličných koutů planety. Jde o skupiny cizinců, kteří se do Francie přistěhovali a chtěli za ni bojovat.

Think-tank Atlantic Council nyní navrhuje, aby si z modelu vzaly příklad i ostatní evropské země, které se potýkají s integrací migrantů. Cizinecké legie by v tomto případě mohly posloužit jako motivace se začlenit, jelikož slibují prestižní vojenskou kariéru. Zároveň by přistěhovalci mohli řešit snižující se stavy evropských armád.

Migrace Migraceautor: Info.cz

„Nevidím to jako dobrý nápad. Už jen z toho důvodu, že společnost by ozbrojení a vycvičení migrantů zřejmě dvakrát nevítala,“ soudí pro INFO.CZ Magda Faltová, ředitelka Sdružení pro integraci a migraci, která se tématu začleňování uprchlíků do společnosti dlouhodobě věnuje.

Faltová upozorňuje, že rekrutování vojáků není formou integrace. Ta má budovat vztah k zemi a kultuře, do které lidé přicházejí. „Tohle je spíše žoldáctví,“ domnívá se.

Atlantic Council argumentuje, že Evropané mají menší chuť vstupovat do armád, jež následně zůstávají poddimenzované. Naopak někteří uprchlíci podle něj mají zkušenosti z domovských zemí a řada z nich projevila ochotu bojovat za novou krajinu.

Inspirace Francií by přitom nemusela být doslovná. Zatímco francouzští legionáři běžně slouží na zahraničních misích například v Mali, ostatní státy by si mohly zvolit svoji cestu. Uprchlíky by tak nasazovaly třeba v případě přírodních katastrof.

„Mezi migranty mohou být lidé, kteří by o pozici v armádě měli zájem. Ale nedomnívám se, že by jich bylo tolik. Myslím, že to není dobré. Doufám, že se Česká republika touhle cestou nevydá,“ dodala Faltová.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.