Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak integrovat migranty? Mohli by bojovat v cizineckých legiích, navrhuje think-tank

Jak integrovat migranty? Mohli by bojovat v cizineckých legiích, navrhuje think-tank

Francouzská cizinecká legie by se mohla stát vzorem pro ostatní státy, jak integrovat migranty. S nápadem přišel zahraniční think-tank Atlantic Council. Evropské země by tím podle něj mohly vyřešit nejen potíže se začleňováním příchozích cizinců, ale také nízký počet vojáků v armádách.

Vláda v Paříži oznámila, že chce navýšit počet lidí v armádě. Přibýt by mělo celkem 11 tisíc vojáků. Zhruba třetina z tohoto počtu má připadnout na cizineckou legii. Ta by tak nově čítala téměř devět tisíc osob.

Francouzská cizinecká legie je pojem. Její historie sahá až do první poloviny 19. století. Ačkoli její velitelé jsou převážně Francouzi, řadoví vojáci pocházejí z rozličných koutů planety. Jde o skupiny cizinců, kteří se do Francie přistěhovali a chtěli za ni bojovat.

Think-tank Atlantic Council nyní navrhuje, aby si z modelu vzaly příklad i ostatní evropské země, které se potýkají s integrací migrantů. Cizinecké legie by v tomto případě mohly posloužit jako motivace se začlenit, jelikož slibují prestižní vojenskou kariéru. Zároveň by přistěhovalci mohli řešit snižující se stavy evropských armád.

Migrace Migraceautor: Info.cz

„Nevidím to jako dobrý nápad. Už jen z toho důvodu, že společnost by ozbrojení a vycvičení migrantů zřejmě dvakrát nevítala,“ soudí pro INFO.CZ Magda Faltová, ředitelka Sdružení pro integraci a migraci, která se tématu začleňování uprchlíků do společnosti dlouhodobě věnuje.

Faltová upozorňuje, že rekrutování vojáků není formou integrace. Ta má budovat vztah k zemi a kultuře, do které lidé přicházejí. „Tohle je spíše žoldáctví,“ domnívá se.

Atlantic Council argumentuje, že Evropané mají menší chuť vstupovat do armád, jež následně zůstávají poddimenzované. Naopak někteří uprchlíci podle něj mají zkušenosti z domovských zemí a řada z nich projevila ochotu bojovat za novou krajinu.

Inspirace Francií by přitom nemusela být doslovná. Zatímco francouzští legionáři běžně slouží na zahraničních misích například v Mali, ostatní státy by si mohly zvolit svoji cestu. Uprchlíky by tak nasazovaly třeba v případě přírodních katastrof.

„Mezi migranty mohou být lidé, kteří by o pozici v armádě měli zájem. Ale nedomnívám se, že by jich bylo tolik. Myslím, že to není dobré. Doufám, že se Česká republika touhle cestou nevydá,“ dodala Faltová.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1