Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak je jenom zabít? Amerika hledá novou smrtící drogu, aby mohla dál popravovat

Jak je jenom zabít? Amerika hledá novou smrtící drogu, aby mohla dál popravovat

Když se fentanylem mohly předávkovat a zabít desítky tisíc Američanů, proč tímto opiátem nepopravovat odsouzence k smrti? Tuto otázku si kladou v amerických vězeních určených k výkonům nejvyššího trestu, ve kterých došly zásoby doposud používaných smrtících injekcí.

 

Desítky tisíc mrtvých. To je podle listu Washington Post bilance mimořádně účinného syntetického opiátu jménem fentanyl. Předávkovat se jím není nic složitého. Jde o látku osmdesátkrát silnější než morfin. A právě tato jeho vlastnost přivedla vedení některých amerických věznic k nápadu popravovat odsouzence na smrt injekcí s touto látkou.

Fentanyl je lehce dostupný. To je z pohledu věznic velké plus. Farmaceutické společnosti totiž jedna po druhé přestávají dodávat dosavadní smrtící směs, která se injekcí odsouzencům k smrti podávala. Pověstné “zelené míle” – chodby smrti – se začaly plnit kandidáty na popravu, které není jak zabít. Průměrný čas mezi odsouzením k smrti a popravou se podle portálu Death Penalty zvýšil ze 71 měsíců v roce 1985 na 190 v roce 2012 a dále roste. Brandon Jones popravený v roce 2016 strávil v cele smrti zatím vůbec nejdelší dobu, celkem 36 let.

V některých státech tento stav vedl k poměrně drastickým krokům. Například v Mississippi už je na spadnutí návrat plynové komory, ve které se popravuje směsí dusíku a kyanidu. Tento typ trestu smrti byl v Americe dlouho poměrně běžný. Fungoval stoprocentně a bez děsivých nehod, které se stávaly a stávají na elektrickém křesle. Poprava v plynové komoře ale od popravovaného vyžaduje určitý druh pochmurné spolupráce. Jak ve své klasické monografii o trestu smrti poznamenal Michel Monestier, odsouzenec musí “zhluboka dýchat,” a potom bezvědomí a smrt nastává rychle. Pokud ale dýchá jen mělce, nastává dlouhá a bolestná agónie.

V liberálních amerických kruzích přibývá obav, že k podobnému kroku sáhnou i další americké státy. Nakonec by se renesance mohly dočkat i způsoby popravování, o kterých všeobecně panuje přesvědčení, že dávno a definitivně patří do historických knih.

Liberálové by většinově byli pro zrušení trestu smrti, taková věc je ale ve Spojených státech záležitost desítek let jednání a společenské debaty. Konzervativci současně trvají na tom, aby byly nařízené popravy vykonány. Možnost využít fentanyl je lákavá, problém je v tom, že nikdo neví, jestli by tento druh usmrcení nezpůsobil odsouzencům zbytečné utrpení.

Fentanyl se v posledních letech stal prokletím Spojených států. Mimořádně účinný syntetický “zabiják bolesti” farmacie zná už od padesátých let, kdy ho vynalezli v Belgii. Ilegální užívání farmaceutického fentanylu se poprvé objevilo v sedmdesátých letech mezi pracovníky ve zdravotnictví a je v USA stále živým problémem.

Fentanyl je silně návykový, způsobuje fyzickou i psychickou závislost srovnatelnou s tradičními opiáty, vyznačuje se zvyšováním tolerance a při jeho vysazení se dostavují velmi silné, nepříjemné abstinenční příznaky.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1